Jeszcze do niedawna twierdzono, że choroby sercowo-naczyniowe to typowe problemy zdrowotne mężczyzn. Dzisiaj medycyna postawiła w wątpliwość tę kwestię.
Serce kobiety choruje częściej i inaczej
Według najnowszych doniesień okazuje się, że kobiety o wiele częściej chorują na serce, niż mężczyźni. Statystki jasno określają tę zależność: 54% zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych dotyczy kobiet, w przypadku mężczyzn jest to 39%. Najczęściej schorzenia te pojawiają się u kobiet po 40 roku życia, a odpowiedzialny jest za ten stan spadek poziomu estrogenów, odpowiedzialnych za ochronę serca (wpływają one m.in. na szybkość skurczów serca oraz chronią je przed stanami zapalnymi, jak i ogólnym osłabieniem), ale nie tylko. Zwiększona umieralność kobiet z powodu schorzeń sercowych spowodowana jest przez nadmierne ignorowanie sygnałów o osłabieniu serca, jak i stanie zawałowym. Ma to związek z brakiem odpowiedniej wiedzy na temat tego, jakie daje zawał serca objawy u kobiet. Są one nieco inne niż u mężczyzn. Do najważniejszych należą:
- ból ramion i nadbrzusza;
- uczucie duszności;
- nudności;
- zasłabnięcia;
- uczucie lęku.
Inne są też objawy choroby wieńcowej u kobiet. Zwiastują ją:
- bóle w klatce piersiowej nie mające związku z wysiłkiem fizycznym;
- ból serca pojawiający się w nocy;
- ból serca na tle emocji – także tych pozytywnych.
Jak kobieta powinna dbać o swoje serce?
Chcąc ograniczyć u siebie czy najbliższych ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, warto zastosować kilka prostych zasad profilaktycznych. Najważniejsze z nich to:
- rzucenie palenia lub mocne jego ograniczenie;
- rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych – gdyż sprzyjają one rozwojowi miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych;
- codzienne spożywanie tłuszczów omega-3 – w postaci ryb (najwięcej jest ich w rybach tłustych);
- dostarczanie do organizmu odpowiedniej dawki magnezu – który odpowiedzialny jest za pracę serca; najlepsze naturalne źródła magnezu to: ziarna zbóż, orzechy, morele, banany, zielone warzywa;
- codzienna aktywność – przynajmniej 30 minut dziennie; już zwykły marsz lub dłuższy spacer może zwiększyć wydajność serca;
- regularne przeglądy dentystyczne – poważnym zagrożeniem dla serca jest próchnica;
- dbanie o odporność – nawet drobne przeziębienie powoduje osłabienie mięśnia sercowego.
źródło: Poradnik Zdrowie 01/2017; fot.: marcisim (pixabay.com)
