Nauka

Jak dbać o mózg? Nie tylko dieta może okazać się zbawienna dla jego kondycji

Czy wiecie, że proces starzenia naszego mózgu rozpoczyna się już po 23 roku życia? Zazwyczaj pierwsze symptomy, jak trudniejsze zapamiętywanie czy kłopoty z koncentracją zrzucamy na zmęczenie oraz stres. O mózg zaczynamy się troszczyć dopiero po 40-tym czy 50-tym roku życia. Wtedy jednak mamy mniejsze szanse, by uniknąć poważniejszych kłopotów związanych z jego pracą. Jak zatem powinniśmy zatroszczyć się o ten – jeden z ważniejszych – organów?

Sposoby dbania o sprawny mózg – inne niż dieta

Zdecydowana większość specjalistów radzi, by o mózg dbać dietą. My również pisaliśmy o tym na łamach naszego portalu – chociażby w tym miejscu. Jednak istnieje szereg innych metod – właściwie zdrowych nawyków – które są równie skuteczne. Oto kilka z nich.

Umiejętna walka ze stresem

Okazuje się, że stres szkodzi nie tylko naszej skórze. Jest on również zabójczy dla naszego mózgu. Pod jego wpływem uwalania się kortyzol niszczący delikatne komórki hipokampu – struktury mózgowej odpowiedzialnej za pamięć. Poza tym kortyzol utrudnia dopływ do neuronów tlenu i glukozy, co z kolei hamuje proces powstawania nowych komórek mózgowych. Dlatego też dobrze jest wypracować własne metody radzenia sobie z sytuacjami trudnymi – stresującymi, a przede wszystkim nie dopuszczać do zjawiska przedłużającego się stresu.

Nawyk codziennej porcji ruchu przez co najmniej 30 minut

Ruch korzystnie odbija się nie tylko na naszej psychice czy sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki. Ma on też znaczący wpływ na sprawność mózgu. Każda minuta, w której ćwiczymy powoduje, że w mózgu powstają nowe komórki nerwowe i połączenia między nimi. Ruch pomaga też usunąć zalegające w mózgu toksyny.

Porzucenie rutyny

Fakt – dyscyplina wyrażająca się poprzez powtarzalność pewnych zachowań powoduje, że łatwiej ogarniamy codzienność, ale …. nie do końca służy to naszemu mózgowi. Rutyna powoduje, że mózg przechodzi w tryb uśpienia. Aby temu zapobiec, a jednocześnie zatrzymać proces zanikania połączeń między neuronami, dobrze jest od czasu do czasu zmienić kolejność wykonywanych czynności lub spróbować czegoś nowego.

Uprawianie jogi

Specjaliści przekonują, że dla utrzymania sprawności naszego mózgu warto zapisać się na jogę (lub tai – chi). Ćwiczenia te pomagają w budowaniu skupienia, a także utrzymaniu bystrości umysłu.

Prezentowane tu sposoby nie należą do najtrudniejszych i dowodzą temu, jak niewiele wystarczy, by zapewnić sobie sprawność mózgu do późnej starości.

źródło: Wróżka 09/2018
zdjęcia: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top