Dekoracje

Jak dbać o cięte kwiaty?

Dla wielu z nas wiosna tożsama jest z kwiatami w wazonie, które nie tylko pięknie ozdabiają nasze wnętrza, ale i obłędnie pachną. Jak dbać o cięte kwiaty, aby były z nami jak najdłużej?

Głównym argumentem, dla którego nie kupowałam kwiatów ciętych była ich nietrwałość. Szkoda mi było patrzeć jak po dwóch dniach od zakupu kwiat umierał na moich oczach. Wszystko zmieniło się gdy poznałam kilka trików na to, aby utrzymać je dłużej przy życiu. Co możemy zrobić?

Wykorzystać gotującą się wodę. Gdy widzisz, że kwiatki więdną wetknij ich końce do gotującej się wody lub potrzymaj nad parą około 30 sekund. Delikatniejszym kwiatom wystarczy 10 sekund, tym ze zgrubiałą łodygą nawet minuta.

Dodaj odżywkę do wody. Możesz kupić gotową w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni. Woda z kranu to przyjazne środowisko dla wszelkiego rodzaju bakterii, które skracają życie naszym kwiatom. Dodając odpowiednie środki blokujemy ich szkodliwe działanie.

Lub przygotuj swoją własną odżywkę. Tutaj sprawdzą się babcine porady! Wystarczy do wody wrzucić aspirynę, wlać pięć łyżek octu lub pół szklanki lemoniady (na wazon około 30cm wysokości), aby zneutralizować to, co szkodliwe. Lemoniada sprawdza się, bo zawiera cukier, który karmi kwiaty (ale niestety i bakterie). Jednak można wrzucić też kawałki słodkiego groszku.

Naucz się układać kwiaty i wykorzystywać do tego odpowiednie dodatki. Przy wykorzystaniu gąbki dekoracyjnej lub wieńca ułatwiamy kwiatom pobieranie wody.

Warto wykorzystywać odpowiednie narzędzia do pielęgnacji kwiatów. Wiaderka, miseczki, pojemniki do przechowywania prosto z kwiaciarni czy od florysty różnią się od tych łatwo dostępnych. Tak samo nożyczki. Te przeznaczone do cięcia kwiatów mają mocniejsze ostrza. Dzięki używaniu odpowiednich narzędzi przedłużamy życie naszym kwiatom!

Jeśli przyniosłaś kwiaty prosto z ogrodu czy giełdy kwiatowej daj im czas. Potrzymaj je w wiaderku w wodzie w jakimś ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Nie wypełniaj wiaderka lodowatą wodą, lepiej taką pierwszą wodą z kranu. Taka jest lepiej wchłaniana przez rośliny.

(Źródło: telegraph.uk, Zdjęcie: pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top