Relaks dla ciała

Ile potrafią polskie uzdrowiska?

Uzdrowiska polskie na powrót cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Dlaczego? Ponieważ jadąc tam, możemy być pewni, że sztab specjalistów zadba zarówno o nasze zdrowie, kondycję, ale i urodę. Efekt? – do domu wracamy nie tylko zdrowsi, ale przyjemnie zrelaksowani i … młodsi o kilka lat. Aby tak było musimy jednak wybrać najbardziej odpowiednie dla nas miejsce. Jak tego dokonać?

Jedziemy po zdrowie!

Ośrodki wypoczynkowe o charakterze leczniczym porozrzucane są po różnych regionach Polski. Różnią się między sobą nie tylko standardem, ale przede wszystkim swoją ofertą. Do takiego ośrodka można jechać prywatnie – co jest niestety dość kosztowne lub „na NFZ” – przy czym jedyną wadę stanowi tu czas oczekiwania na wyjazd i niemożność wybrania sobie terminu. Lepiej więc korzystać z pierwszej opcji, ale… musimy wówczas wziąć pod uwagę, aby obszar, do którego się wybieramy był zgodny z naszymi dolegliwościami. Oto krótka podpowiedź, jak wybrać właściwe dla siebie sanatorium:

  • miejscowości nadmorskie wskazane są dla osób z chorobami układu oddechowego. Ale nie jest absolutnie polecany osobom z niewydolnością układu krążenia, nadczynnością tarczycy i nadciśnieniem.

Przykładowy ośrodek, do którego można się udać to Kołobrzeg (woj. zachodnio-pomorskie) – znany głównie za sprawą – uznanej za najczystszą w Polsce – plaży oraz specyficznego mikroklimatu – tylko tu w powietrzu znajduje się aerozol morski, powstający w trakcie uwolnienia się z wody morskiej cząsteczek: jodu, chloru, soli, bromu i innych. Kołobrzeg to idealne miejsce dla osób cierpiących na: choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, schorzeń narządów ruchu oraz dla osób z zaburzeniami endokrynologicznymi. Większość ośrodków oferuje dodatkowo szereg zabiegów sprzyjających naszej urodzie. Są to głównie hydrozabiegi oraz szeroki wachlarz masaży. Warto z nich skorzystać.

  • miejscowości górskie – poleca się przy takich schorzeniach jak: astma, anemia, alergie, schorzenia reumatyczne. Natomiast warunki te są niewskazane dla osób z chorobami serca i nadciśnieniem.

Miejsce, do którego warto się udać to Rabka – Zdrój (woj. małopolskie). Jeszcze do niedawna figurowała jedynie, jako uzdrowisko dla dzieci. Dzisiaj leczy się tu również choroby układu krążenia oraz oddechowego. Dodatkowo do dyspozycji kuracjuszy są: masaże relaksacyjne, masaże upiększające, a także sauna oraz jaskinia solno – jodowa.

  • miejscowości nizinne – tutaj nie ma większych przeciwwskazań, przy czym alergicy powinni wybierać na swój pobyt miesiące, w których nie kwitną szkodzące im rośliny, zaś cierpiący na choroby stawów muszą unikać wypoczynku jesienią i zimą, kiedy to dolegliwości te nasilają się.

Najchętniej odwiedzany i chyba najbardziej popularny ośrodek wypoczynkowym w tej kategorii to uroczy Ciechocinek (woj. kujawsko – pomorskie). Miejscowość słynąca głównie z bogactwa wód mineralnych – chlorkowo – sodowych, bromkowych, jodkowych, żelazistych, borowych. Do tej miejscowości powinny udać się osoby cierpiące na: choroby układu krążenia; układu oddechowego; układu ruchu; układu nerwowego; choroby reumatyczne; choroby kobiece. Popularny ośrodek „Pod Tężniami” zaprasza też na bogaty wybór zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej. Są to m.in.: mikrodermabrazja i zabiegi laserowe.

Wartym uwagi jest także Nałęczów (woj. lubelskie) – bardzo malownicza i wypełniona spokojem miejscowość. Stąd też pobyt w nim dedykowany jest głównie osobom z nerwicą serca, ogólnym wyczerpaniem psychofizycznym a także pacjentom z chorobami kardiologicznymi. Wśród pakietu zabiegów dodatkowych, można spotkać m.in.: masaże: podwodny czy klasyczny oraz zabiegi laseroterapii.

***
Jak zatem widzimy polskie uzdrowiska to miejsca pełne mocy, ale wybierając się do nich, powinniśmy mieć na względzie nie tylko chęć zrelaksowania. Większą wagę powinny dla nas stanowić kwestie zdrowotne. Tylko wtedy pobyt w sanatorium nie przyniesie nam szkody.

*źródło: Moda na zdrowie; sanatoria.com.pl
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top