Edukacja

Idealne CV? To naprawdę proste! (cz. 3)

Zapraszamy na ostatnie wskazówki, jak należy przygotować idealne CV.

To, o czym czasami zapominamy, to fakt, że osoba czytająca dokument aplikacyjny ma na lekturę naprawdę niewiele czasu. Dlatego też nasze CV powinno być krótkie (maksymalnie 1-2 strony) i konkretne. Warto usunąć informacje nieważne z punktu widzenia stanowiska na jakie aplikujemy. Statystycznie rzecz biorąc każdemu CV poświecą się 30 sekund. Informacje w nim zawarte muszą, więc zainteresować przyszłego pracodawcę.

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy, to traktowanie CV jak listu motywacyjnego. Dlatego próbujemy zawrzeć wszystko, co wydaje nam się ważne, podczas gdy powinien to być dokument jedynie w punktach przedstawiający historię naszego zatrudnienia. To w liście motywacyjnym pokazujemy naszą osobowość, oraz rozwijamy punkty z CV, które mogą być ciekawe dla przyszłego pracodawcy.

Niektóre zgłoszenia wymagają od nas przygotowania portfolio naszych prac. Wiele z nich to linki, które powinny być aktywne, dobrze zapisane i pozbawione literówek. Pracodawca nie będzie sam szukał poprawnych adresów, ponieważ po to prosi Cię o przygotowanie portfolio.

Staraj się wyróżnić, ale umiejętnościami a nie graficzną obróbką CV. Pamiętacie film „Legalna blondynka” gdzie główna bohaterka, niedoszła prawniczka przygotowała CV na pachnącym, różowym papierze? Zabawne to było, prawda? Warto jednak pamiętać, że taki sposób zaistnienia może się przydać przy aplikowaniu na stanowiska kreatora mody a nie pracownika banku. Trzymajcie się znanych i sprawdzonych czcionek jak Times New Roman czy Arial. I nie zmniejszajcie wielkości liter poniżej 10. Dokumenty nie będą czytelne!

Nie używaj skomplikowanych terminów technicznych i żargonu. Jak się okazuje autorzy takich dokumentów postrzegani są, jako osoby niegodne zaufania i być może problematyczne we współpracy. Takie dokumenty wyglądają na przekombinowane i przesadzone. Pamiętajcie, że często to nie główny dyrektor a rekruter czyta takie zgłoszenia jako pierwszy i nie musi on orientować się w żargonie charakterystycznym dla danej branży. Wiedzą należy popisywać się na rozmowie kwalifikacyjnej. CV ma nam do niej otworzyć drzwi.

To samo tyczy się używania skrótów w dokumentach aplikacyjnych. Niektóre branże są ich pełne, jednak CV powinno być jasne i klarowne. Dlatego też unikaj wszelkich gier słownych, błędów stylistycznych oraz literówek. Niby takie oczywiste, jednak nie lubimy czytać tego, co sami napisaliśmy. Zrób dwa krótkie ćwiczenia. Po pierwsze, przeczytaj swoje CV na głos. Wtedy łatwiej zauważyć błędy np. w pisowni. Po drugie, zacznij czytać je od końca. Zobaczysz ile błędów gramatycznych uda ci się znaleźć w ten sposób!

(Źródło: motto.time.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top