Ciekawostki

Elektroniczne zwolnienia lekarskie już od lipca tego roku!

Wraz z dniem 1 lipca 2018 papierowe zwolnienia lekarskie zostaną całkowicie wycofane, a zastąpią je ich elektroniczne odpowiedniki tzw. e-ZLA.

Korzyści z wprowadzenia e-zwolnień lekarskich

Elektroniczne odpowiedniki tradycyjnych dokumentów zyskują coraz większe zainteresowanie. Tym razem zastąpią one zwykłe papierowe zwolnienia lekarskie. Ma to oszczędzić czas i ułatwić pracę samym lekarzom, którzy nie będą już musieli ani przechowywać kopii wystawianych dokumentów, ani marnować czasu na ich wypisywanie. Wszystko zrobi za nich komputer, a właściwie baza danych ZUS. Poza tym lekarz zostaną odciążeni obowiązkiem wysyłania wystawionych zwolnień do danego oddziału ZUS. Nie będą też musieli pamiętać o pobraniu czy zamówieniu bloczków formularzy ZUS ZLA. Aby ułatwić im pracę ZUS udostępnił lekarzom na portalu PUE ZUS specjalne bezpłatne certyfikaty do podpisywania wystawianych dokumentów.

E-zwolnienia oznaczają też spore ułatwienie dla pracowników, którzy często zatrudnieni są w kilku różnych firmach i muszą poinformować każdego ze swoich pracodawców o niezdolności do pracy. Do zwolnień będą mieli też wgląd pracodawcy, którzy nie będą musieli sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania ani przekazywać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS nawet wtedy, gdy płatnikiem zasiłków jest ZUS.

ZUS ułatwia lekarzom zapoznanie się z nowymi procedurami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi szkolenia dla klientów i wspiera wszystkich interesariuszy projektu w działaniach na rzecz upowszechniania elektronizacji zwolnień lekarskich. Prowadzone kursy mają na celu zapoznanie zainteresowanych ze wszystkimi najważniejszymi aspektami nowego systemu czyli:

  • jakie przepisy regulują wystawianie elektronicznych zwolnień;
  • od jakiego terminu będą one obowiązywały;
  • jak należy poprawnie wystawiać e-ZLA na PUE ZUS;
  • jakie korzyści i ułatwienia wynikają z nowego systemu;
  • w jaki sposób będą podpisywane nowe zwolnienia czyli jak posługiwać się bezpłatnym certyfikatem wydawanym przez ZUS.

Pracownicy ZUS są też odpowiedzialni za zakładanie lekarzom kont w PUE ZUS. Pomagają w uzyskaniu bezpłatnego certyfikatu do podpisywania e-ZLA. Prowadzą też przystanowiskowe warsztaty w zakresie poprawnego wystawiania e-ZLA. Prowadzą też współpracę z placówkami medycznymi oraz producentami aplikacji gabinetowych w celu dostosowania aplikacji gabinetowych do wystawiania zwolnień.

*źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl;
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top