Gospodarka

Elektroniczne dowody osobiste- ważne już od przyszłego roku

Taką wizję roztacza przed nami MSWiA. Właśnie trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego. Ich tradycyjne odpowiedniki będą obowiązywały do przypisanej im daty ważności.

Najpewniej rozporządzenie o nowych dowodach osobistych wejdzie w życie dnia 1 marca 2019 r.. Pod koniec lipca tego roku projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Wcześniej otrzymał akceptację Rady Ministrów.

Nowy dowód, zostanie wyposażony w warstwę elektroniczną i tak jak dotychczas, będzie potwierdzał nasze: tożsamość i obywatelstwo, ale również uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód będzie również służył do uwierzytelnienia obywateli w e-usługach administracji publicznej. Za jego pomocą będziemy też mogli posługiwać się podpisem elektronicznym. Ten rodzaj dokumentu ma na celu usprawnienie naszej komunikacji z administracją, służbą zdrowia oraz podmiotami komercyjnymi. Ponadto przy jego użyciu będzie można logować się do e-usług administracji publicznej oraz podpisać każdy dokument elektroniczny, który będziemy wysyłać do urzędu jak np.: wniosek o odpis aktu stanu cywilnego czy zgłoszenie zameldowania.

Projekt dotyczący nowych dowodów osobistych określa również procedury związane z czynnościami niezbędnymi na wypadek zagubienia lub kradzieży dokumentu. Przypisane do niego certyfikaty identyfikacji i uwierzytelnienia oraz podpisu osobistego mogą zostać zawieszone na okres 14 dni. Po upływie tego czasu i nie cofnięciu przez posiadacza dowodu zawieszenia certyfikatów, dowód osobisty automatycznie zostanie unieważniony i konieczne będzie wyrobienie nowego dokumentu.

Obsługa e-dowodu będzie zbliżona do tej, która obowiązuje przy kartach bankowych. Jego właściciel będzie musiał użyć specjalnego kodu PIN. Po trzykrotnym błędnym wpisaniu kodu odblokowanie dokumentu będzie możliwe dopiero przy użyciu kodu PUK.

*** Elektroniczne dowody osobiste funkcjonują już w: Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument wykorzystywany jest zazwyczaj do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

źródło: www.kurier.pap.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top