Według GUS, w roku 2035 co siódma kobieta oraz co dziesiąty mężczyzna w naszym kraju będą mieli 75 lat lub więcej. W wielu rodzinach odeszło się od mieszkania w domach wielopokoleniowych i młodzi coraz częściej opuszczają rodziców, szukając pracy w innym mieście lub zagranicą.
Co więcej wielu seniorów na własną rękę poszukuje dla siebie domu opieki z prawdziwego zdarzenia, by nie być ciężarem dla swych zapracowanych dzieci. Taki styl życia niestety rodzi potrzebę oddawania starszych rodziców i dalszych krewnych do domów opieki.
Aby można było zapewnić opiekę około 60 osobom, potrzebujemy zatrudnić co najmniej kilka zawodowych pielęgniarek i opiekunek. Warto zatrudnić kucharzy znających zasady przygotowywania posiłków dla seniorów i mieć stały dostęp do lekarzy specjalistów. Pamiętajmy, że w domach seniora i spokojnej starości dużo kosztów pochłaniają leki i środki czystości.
Współcześnie powstające prywatne domy seniora to miejsca o podwyższonym standardzie z salkami i sprzętem rehabilitacyjnym i jednoosobowymi pokojami wyposażonymi w łazienki oraz systemy przywoławcze, którymi opiekuje się profesjonalna kadra.
Za pobyt osób starszych w domach opieki płacą zazwyczaj ich dzieci i członkowie dalszej rodziny. Niektóre ośrodki zdobywają kontrakt z NFZ, ale nie wszystkim się to udaje.
Właściciele domów opieki twierdzą, że prowadzenie takiej działalności jest bardzo absorbujące, wymaga empatii i cierpliwości, ale jest biznesem stabilnym, a nowych klientów wciąż przybywa.
***
Warto zdać sobie sprawę, że popyt na prywatne domy seniorów wciąż wzrasta i jest spora grupa osób starszych, która świadomie chce zamieszkać w takim miejscu, bo doskwiera im brak opieki i samotność.