Ciekawe miejsca

Dolina Róż – ojczyzna najdroższego olejku różanego na świecie

Z czym kojarzy Wam się Bułgaria? Na pewno nie z olejkiem różanym, a to właśnie on stanowi swoistą wizytówkę tego kraju, a ściślej mówiąc jego środkowej części czyli Doliny Róż. Skąd wzięła się ta nazwa? Kiedy warto odwiedzić to miejsce oraz na czym polega wyjątkowość olejku różanego?

Niezwykła historia Doliny Róż

Dolina Róż znajduje się koło miasta Kazanłyk. Swoją sławę zawdzięcza, nie tylko najbardziej cenionemu na świecie olejkowi. To także region, na którym rośnie jeden z najbardziej niezwykłych gatunków róż – róża damasceńska. Miejsce to zawdzięcza też swoją popularność niezwykłej historii dotyczącej swojego powstania. Otóż według miejscowej legendy pewien szach perski wydał bułgarskiemu budowniczemu nakaz zbudowania meczetu w spektakularnie krótkim czasie – trzech dni. W zamian za to, szach obiecał śmiałkowi spełnienie jego trzech dowolnych życzeń. Bułgarowi udało się wybudować meczet, ale … szach spełnił tylko dwa z trzech życzeń. Ostatnie kompletnie mu się nie spodobało, gdyż dotyczyło ręki jego córki. Kochankowie postanowili uciec z Persji. Zabrali ze sobą krzew różany. Gdy dotarli do celu swojej wędrówki czyli obszaru dzisiejszej Doliny Róż, dziewczyna poprosiła, aby jej ukochany zasadził różę na jej grobie, po czym skonała w jego ramionach. Ten dotrzymał oczywiście słowa, a róża damasceńska po dziś dzień symbolizuje silną i trwałą miłość. Wydzielany przez nią olejkowi przypisuje się zaś niezwykłą moc – odpędza gorycz i umacnia miłość.

Najdroższy olejek różany na świecie

Niemal cały obszar Doliny Róż porośnięty jest plantacjami krzewów różanych, z których pozyskiwany jest najdroższy na świecie olejek różany. Warto zaznaczyć przy tym, że blisko połowę wytworzonego olejku po dziś dzień wykupuje słynny Dior i wykorzystuje do swoich Chanel 19 i Chanel 5. Co decyduje o jego niezwykłości? Przede wszystkim unikalny proces pozyskiwania. Otóż, aby powstał 1 litr tego produktu, potrzeba aż 3 tony tony kwiatów (!). Olejek pozyskuje się jedynie z płatków krzewów, a należy go zbierać tylko o świcie, gdyż później spływa on do korzeni kwiatu, co uniemożliwia jego zdobycie. Istotną cechą olejku, jest również niezwykle silny zapach.

Kiedy warto odwiedzić Dolinę Róż?

Idealnym momentem na to, aby zapoznać się z pięknem Doliny róż jest okres na przestrzeni maja i czerwca. Wtedy ma tam miejsce Święto Róż. Towarzyszą mu występy taneczne z udziałem oryginalnie przebranych kobiet. Na scenie pojawiają się również postacie w przerażających maskach i odprawiają niezwykły rytuał polegający na odpędzaniu złych duchów. Dzięki temu zbiory róż (tzw. rozober) mają być całkowicie bezpieczne. Koniec zabawy do tańca zapraszani są też przybyli goście. Wszyscy razem w tanecznym korowodzie udają się do miasta. Tam odbywają się wyroby Carycy Róż czyli najpiękniejszej dziewczyny w całym mieście.

***

Ciekawostki

Uprawiane na obszarze Doliny róże, dostarczają cennego olejku. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Otóż, wyrabia się z nich również konfitury i parzy pyszną herbatkę.

Z kwiatów róży damasceńskiej pozyskuje się też specjalną substancję. Jest to tak zwana „smoła”. Zbiera się ją poprzez przeciąganie dłońmi po kwiatach. Lepką substancję można przechowywać na wypadek … śmierci. Istnieje bowiem przekonanie, że posmarowanie nią powiek osoby zmarłej, zapewni jej szczęśliwe przejście na drugą stronę…

źródło: Podróże marzeń (dodatek do kolorowego magazynu Świat i Ludzie); gdziewyjechac.pl
obrazek: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top