Jest uciążliwe dla najbliższych i otoczenia. Powoduje wiele spięć w związkach. Ale mało kto wie, że bywa bardzo groźne dla zdrowia. Zobacz, dlaczego nie wolno ignorować tej – uznawanej kiedyś za synonim zdrowego snu – przypadłości.
Czym właściwie jest chrapanie?
Najczęściej dotyczy ono mężczyzn (blisko 80% przypadków). Należy na nie spojrzeć przede wszystkim w kategoriach problemów zdrowotnych, z dwóch względów. Po pierwsze ma ono związek z utrudnionym z jakiś względów przepływem powietrza przez gardło. Może to być wynik opadającego podniebienia, krzywej przegrody nosowej czy polipów a nawet przerośniętych migdałków. Po drugie bywa objawem bardzo groźnego dla zdrowia, a nawet życia tzw. obturacyjnego bezdechu sennego, który można porównać do swoistej walki dosłownie o każdy haust powietrza. Cierpią na nie mężczyźni po 40 r.ż. oraz kobiety po 55 r.ż.. OBS pojawia się również w przypadku osób otyłych, lubujących się w używkach oraz cierpiących na nadciśnienie.
Dlaczego lepiej nie ignorować chrapania?
Osoby, które chrapią rzadko zdają sobie z tego sprawę, gdyż pojawia się ono bezwiednie. Najczęściej stanowi wtedy też powód do żartów. Lekarze jednak uważają, że nie wolno go ignorować. Zwłaszcza, jeśli osoby cierpiące na tą przypadłość:
- uskarżają się na nadmierną senność w ciągu dnia;
- bywają rozdrażnione;
- mają problemy z koncentracją;
- dokuczają im bóle głowy;
- pocą się;
- uskarżają się na kłopoty z potencją.
Symptomy te świadczą bowiem o tym, że chrapanie przeistoczyło się w problem zdrowotny. Nie należy go ignorować, gdyż może pociągnąć za sobą wiele przykrych konsekwencji. Wśród nich najpoważniejsze to:
- zaburzenia funkcji poznawczych;
- ryzyko nadciśnienia;
- większe prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy;
- zaburzenia pracy serca;
- zwiększone ryzyko rozwoju jaskry, która może doprowadzić nawet do utraty wzroku.
Poza tym udowodniono również zależność między chrapaniem a cukrzycą typu 2.
Jak się diagnozuje i leczy chrapanie?
Dokładną diagnostykę najlepiej przeprowadzić w specjalnych warunkach. Służą do tego celu kliniki zaburzeń snu oraz tzw. laboratoria snu. Tam po przeprowadzeniu wywiadu – zarówno z osobą cierpiącą na chrapanie, jak i z bliskimi, którzy mogą przedstawić obraz chrapania. To także oni najczęściej stanowią najlepsze źródło informacji czy chrapiący cierpi na bezdech i jego stopień.
Metody leczenia uzależnione są ściśle od przyczyn, które stoją za chrapaniem. Jeśli wynika ono ze zmian anatomicznych zwykle wykonuje się operacje korygujące problem. W pozostałych wypadkach stosowane są takie rozwiązania, jak:
- specjalne nakładki na zęby, które zapobiegają opadaniu podniebienia i języka;
- maski nakładane na twarz i nos, które dostarczają powietrza w czasie snu.
Źródło: http://www.medonet.pl/; Skarb 12/2017; http://www.poradnikzdrowie.pl;
Grafika: pixabay.com