Problemy zdrowotne

Dlaczego chrapanie – z pozoru niewinne i uciążliwe – może być niebezpieczne dla zdrowia?

Jest uciążliwe dla najbliższych i otoczenia. Powoduje wiele spięć w związkach. Ale mało kto wie, że bywa bardzo groźne dla zdrowia. Zobacz, dlaczego nie wolno ignorować tej – uznawanej kiedyś za synonim zdrowego snu – przypadłości.

Czym właściwie jest chrapanie?

Najczęściej dotyczy ono mężczyzn (blisko 80% przypadków). Należy na nie spojrzeć przede wszystkim w kategoriach problemów zdrowotnych, z dwóch względów. Po pierwsze ma ono związek z utrudnionym z jakiś względów przepływem powietrza przez gardło. Może to być wynik opadającego podniebienia, krzywej przegrody nosowej czy polipów a nawet przerośniętych migdałków. Po drugie bywa objawem bardzo groźnego dla zdrowia, a nawet życia tzw. obturacyjnego bezdechu sennego, który można porównać do swoistej walki dosłownie o każdy haust powietrza. Cierpią na nie mężczyźni po 40 r.ż. oraz kobiety po 55 r.ż.. OBS pojawia się również w przypadku osób otyłych, lubujących się w używkach oraz cierpiących na nadciśnienie.

Dlaczego lepiej nie ignorować chrapania?

Osoby, które chrapią rzadko zdają sobie z tego sprawę, gdyż pojawia się ono bezwiednie. Najczęściej stanowi wtedy też powód do żartów. Lekarze jednak uważają, że nie wolno go ignorować. Zwłaszcza, jeśli osoby cierpiące na tą przypadłość:

  • uskarżają się na nadmierną senność w ciągu dnia;
  • bywają rozdrażnione;
  • mają problemy z koncentracją;
  • dokuczają im bóle głowy;
  • pocą się;
  • uskarżają się na kłopoty z potencją.

Symptomy te świadczą bowiem o tym, że chrapanie przeistoczyło się w problem zdrowotny. Nie należy go ignorować, gdyż może pociągnąć za sobą wiele przykrych konsekwencji. Wśród nich najpoważniejsze to:

  • zaburzenia funkcji poznawczych;
  • ryzyko nadciśnienia;
  • większe prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy;
  • zaburzenia pracy serca;
  • zwiększone ryzyko rozwoju jaskry, która może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Poza tym udowodniono również zależność między chrapaniem a cukrzycą typu 2.

Jak się diagnozuje i leczy chrapanie?

Dokładną diagnostykę najlepiej przeprowadzić w specjalnych warunkach. Służą do tego celu kliniki zaburzeń snu oraz tzw. laboratoria snu. Tam po przeprowadzeniu wywiadu – zarówno z osobą cierpiącą na chrapanie, jak i z bliskimi, którzy mogą przedstawić obraz chrapania. To także oni najczęściej stanowią najlepsze źródło informacji czy chrapiący cierpi na bezdech i jego stopień.

Metody leczenia uzależnione są ściśle od przyczyn, które stoją za chrapaniem. Jeśli wynika ono ze zmian anatomicznych zwykle wykonuje się operacje korygujące problem. W pozostałych wypadkach stosowane są takie rozwiązania, jak:

  • specjalne nakładki na zęby, które zapobiegają opadaniu podniebienia i języka;
  • maski nakładane na twarz i nos, które dostarczają powietrza w czasie snu.

 

Źródło: http://www.medonet.pl/; Skarb 12/2017; http://www.poradnikzdrowie.pl;
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top