Moda & Uroda

Czym zajmuje się trycholog i kiedy warto go odwiedzić?

Źle wyglądające, mocno przerzedzone i osłabione włosy to najczęstsze problemy, które staramy się pokonać łykając biotynę czy stosując różnego rodzaju wzmacniające bądź regenerujące kosmetyki. Kiedy to nie pomaga zamiast się załamywać, należy poszukać w swoim mieście dobrego trychologa. Kim jest ten specjalista i jak może nam pomóc wizyta u niego?

Trycholog – specjalista od bujnej czupryny

Trychologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób i eliminowaniem problemów z ludzkimi włosami oraz skórą głowy. Nauka ta wyodrębniona została w 1860 roku, zaś pierwsza specjalistyczna klinka zajmująca się chorobami włosów powstała w 1928 roku. Trycholodzy oceniają stan naszych włosów, a także diagnozują problemy, na jakie się uskarżamy. W trakcie wizyty badaniu poddawane są cebulki włosów oraz skóra głowy. Specjalista pyta również o to, w jaki sposób dbamy o nasze włosy, a także jaki prowadzimy styl życia i na co chorujemy. Aby wyniki badania były, jak najbardziej wiarygodne musimy pamiętać, by na wizytę udać się … z brudną głową – tzn. nie powinniśmy jej myć co najmniej 24 godziny przed wizytą. Z włosów należy też usunąć farbę czy resztki kosmetyków i preparatów do ich stylizacji. Warto też zabrać ze sobą wyniki badań krwi, jeśli takie wykonywaliśmy w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Przy sobie powinniśmy także mieć listę wszystkich kosmetyków pielęgnacyjnych i preparatów upiększających oraz stosowanych suplementów. Tylko w ten sposób trycholog będzie miał jasny obraz tego, jak traktujemy swoje włosy, co im szkodzi lub czego mają w nadmiarze.

Kiedy powinniśmy udać się do specjalisty?

Do wizyty u trychologa powinny skłonić nas przede wszystkim problemy z nadmiernie wypadającymi włosami. Gdy zauważymy, że nasza czupryna wyraźnie się przerzedza zamiast eksperymentować z kolejnymi suplementami czy cudownymi kuracjami promowanymi w sieci, powinniśmy zdać się na poradę specjalisty. Być może zostaniemy skierowani wcześniej do dermatologa lub poproszeni o wykonanie badań hormonalnych. Znając głębsze podłoże naszego problemu trycholog będzie mógł trafniej dobrać metodę pielęgnacji włosów czy zalecić niezbędne zabiegi. Do specjalisty powinniśmy udać się również wtedy, kiedy zauważymy zmiany w strukturze włosów, czyli gdy staną się one cienkie, matowe, łamliwe, trudne w codziennej pielęgnacji. Gabinet trychologa należy też odwiedzić, gdy pojawią się u nas problemy ze skórą głowy. Mamy tu na myśli: łupież, łojotok, uczucie ściągania skóry głowy, wzmożone swędzenie i łuszczenie. Specjalista po analizie stanu skóry, którą będzie mógł obejrzeć w 200-krotnym powiększeniu poleci odpowiednie preparaty lecznicze. Dodatkowo zaleci też kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne.

Wizyty u trychologa nie należy się w żaden sposób wstydzić czy obawiać. Można ją potraktować raczej, jako dodatkową czynność pielęgnacyjną. Pamiętajmy, że nawet najbardziej nowoczesne kosmetyki czy reklamowane suplementy, mogą okazać się niewystarczające, aby poradzić sobie ze stanem włosów czy skóry głowy. Im wcześniej udamy się po pomoc do specjalisty, tym większa szansa na to, że nie tylko pozbędziemy się problemu, ale i nie doprowadzimy do jego pogłębienia. Specjalista może nam również doradzić, jak zadbać o włosy w każdej porze roku.

 

*Źródła: pl.wikipedia.org; Poradnik Zdrowie 03/2018
*Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top