Ćwiczenia/fitness/kulturystyka

Czy warto ćwiczyć w domu? Poznaj zalety domowego treningu

Siłownia kontra trening w zaciszu domowym – to konflikt, który najpewniej nie doczeka się rozwiązania, gdyż przeciwników, jak i zwolenników obu tych form aktywności nigdy nie zabraknie. My skupimy się dzisiaj na plusach domowego treningu. Może staną się one pomocne w dotrzymaniu lub dopisaniu jeszcze jednego – noworocznego postanowienia dotyczącego zwiększonej ilości ruchu.

Aktywny jak Polak

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną to statystyki pokazują, że nie jest z nami tak źle. Wśród osób w wieku 15-69 lat – aż 87,6% spełnia kryteria WHO dotyczące podejmowania aktywności fizycznej, zaś wśród ogółu Polaków odsetek ten wynosi 86,9%. Co ważniejsze – regularnie sport uprawia aż 62% Polaków, z czego 30% podejmuje aktywność co najmniej trzy razy w tygodniu, 20% – deklaruje ćwiczenia raz w tygodniu, a 12% przyznaje się do treningu raz w miesiącu. Największą popularnością cieszy się wśród nas jazda na rowerze – aktywność tą podejmuje blisko 31% Polaków. Na drugim miejscu znajduje się bieganie – uprawia je 29% społeczeństwa.

Jakie korzyści daje trening w domu?

Jeśli jeszcze nie zaliczamy się do żadnej z wymienionych grup aktywnych Polaków, a chcielibyśmy zacząć się ruszać, to być może nowy rok jest idealnym momentem, aby zdecydować się na ten ruch. Do wyboru mamy oczywiście więcej opcji, niż rower czy bieganie. Trening w domu to jedna z nich. Zobaczcie, jak wiele korzyści daje ten właśnie wybór:

Jest taniej

To ważny aspekt, który często przeszkadza nam w podjęciu decyzji o rozpoczęciu przygody z jakimkolwiek rodzajem aktywności. Regularne opłacanie karnetu czy comiesięczne składki członkowskie na siłowni lub w klubie fitness mogą okazać się dużym obciążeniem dla naszego budżetu. W przypadku ćwiczeń w domu inwestujemy sporadycznie i tylko wtedy, gdy rzeczywiście w portfelu mamy wystarczająco dużo wolnych środków. Na początek wystarczy jedynie mata, hantle i ewentualnie piłka do ćwiczeń. Na wybór i zakup sprzętu przyjdzie jeszcze pora.

Jest wygodnie

…zwłaszcza dla naszej psychiki, a to właśnie komfort psychiczny jest dla wielu rozpoczynających przygodę ze sportem priorytetem. W domu nikt nie będzie się z nas śmiał, a jeśli nie będziemy mogli nadążyć za trenerem, zawsze możemy zmniejszyć ilość powtórzeń – bez konsekwencji.

Jest elastycznie

Dotyczy to nie tylko grafiku, ale również wyboru ćwiczeń. Po pierwsze – w razie nieprzewidzianej sytuacji trenując w domu zawsze możemy – bez konsekwencji – przesunąć zaplanowany trening na inną, bardziej dogodną porę. Po drugie – możemy właściwie każdego dnia wykonywać inne ćwiczenia, aż do chwili, gdy nie stwierdzimy, że jakiś konkretny typ najbardziej nam odpowiada. Zwłaszcza na początku istotne jest, aby z chęcią i zapałem podchodzić do treningów i traktować je bardziej jak zabawę, niż przykry obowiązek. Ważne jest jednak to, aby ćwiczenia wykonywać systematycznie. Tylko wtedy będziemy widzieli postępy i dostrzeżemy efekty pracy nad ciałem.

Jest oszczędnie pod kątem czasu

Ćwicząc w domu nie tracisz czasu na dojazd na siłownię. Tym samym masz go więcej na sam trening.

Nie potrzeba dużo miejsca

To prawda. Aby wykonać solidny trening w domu wystarczy kawałek podłogi :), na którym można ułożyć matę i troszkę miejsca na dnie szafy, by schować w niej akcesoria, aby się nie kurzyły. A ze sprzętu sportowego do małych mieszkań polecam twistera oraz mini-stepper bądź przyrządy składane.

A czy jest efektywnie?

No właśnie. Wiele osób twierdzi, że treningi w domu nigdy nie przyniosą takich rezultatów, jak te na siłowni. Nie do końca można zgodzić się z tym stwierdzeniem. Wiele zależy wszak od doboru ćwiczeń i ich intensywności, a także systematyki. Osobiście znam wiele osób, które siłownię znają jedynie z opisu :), a ich sylwetka i kondycja są nie do zarzucenia. Sama również pokonałam długą drogę po szczupłą sylwetkę bazując jedynie na konsultacjach on-line (szczerze polecam tą praktykę, szczególnie osobom, które ostatni raz ćwiczyły … w szkole podstawowej na lekcjach w-f :)) oraz poradach udzielonych kilka razy przez trenera z pobliskiej siłowni. Ponadto zawsze można uzupełnić trening domowy – chociażby półgodzinnym spacerem, co także praktykuję 🙂 od ponad roku.

Czy ćwiczenia w domu są dla wszystkich?

I tutaj niestety odpowiedź nie zadowoli niektórych. Treningi jedynie w zaciszu domowym (uzupełniane bieganiem, jazdą na rowerze czy spacerem) mogą okazać się zupełnie nieefektywne lub nawet groźne. Dotyczy to osób, które:

  • mają problemy z samodyscypliną – gdy zapiszesz się na siłownię czy trening presonalny niedotrzymanie terminu z pewnością spotka się z reprymendą lub … będzie oznaczać najzwyczajniej wyrzucenie pieniędzy w błoto;
  • nigdy dotąd nie ćwiczyły – znacznie bezpieczniej będzie dla nich, gdy zaczną od krótkich spacerów jednostajnym tempem lub nawet wizyty u fizjoterapeuty czy lekarza ogólnego; nieprzygotowany w ogóle organizm może sobie nie poradzić z wyzwaniem, jakie przed nim postawimy, a to może oznaczać kontuzję lub inne negatywne konsekwencje;
  • nie lubią działać w pojedynkę – motorem do podjęcia aktywności dla wielu jest obecność drugiej osoby, która będzie tak samo zaangażowana w osiągnięcie zbliżonego bądź nawet tego samego celu;
  • nie mają wsparcia z zewnątrz – nie każdy może pozwolić sobie na wydysponowanie 40 czy 60 min na to, by poćwiczyć w spokoju, gdyż domownicy po prostu go nie wspierają; wtedy wyjście na zajęcia jest nawet bardzo wskazane.

 

źródło: www.msit.gov.pl; aktywnie.radiozet.pl; sponsoringsport.pl; własne
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top