Poradniki

Czy ćwiczenia w domu mogą być tak samo efektywne co na siłowni?

Coraz chłodniejsze dni zniechęcają wielu z nas do pracy nad sylwetką i wyjścia z domu. Przerwa w treningach może okazać się jednak dość niszcząca dla wypracowanych latem efektów. Jeśli nie pasuje Wam siłownia możecie ćwiczyć w warunkach domowych, a jeżeli zastanawiacie się czy to ma sens – zapraszamy do lektury.

Czy warto ćwiczyć w domu?

Oczywiście, że tak. W pracy nad sylwetką czy gubieniem nadprogramowych kilogramów liczy się każdy rodzaj ruchu i nie ma znaczenia, gdzie będzie uprawiany oraz w jakich warunkach. Zalety domowego treningu nie ograniczają się jedynie do utrzymania efektów, jakie do tej pory sobie wypracowaliśmy biegając, wspinając się na skałkach czy jeżdżąc na rowerze. Jest ich znacznie więcej. Po pierwsze – osoby ze skłonnościami do infekcji mogą skutecznie zmniejszyć ich ilość. Po drugie – jest taniej. Okres jesienno-zimowy wymaga nieco bardziej specjalistycznego ubioru. Kilkuwarstwowy strój może okazać się tu zbyt słabą ochroną przed przepoceniem i przewianiem. Po trzecie – mamy większą swobodę, jeśli chodzi o planowanie czasu na trening. Jesień i zima nieco nas ograniczają w tym zakresie – nie każdy lubi biegać po zmroku, a o świcie trudniej nam wstać. Ponadto trening w domu to spora oszczędność czasu niezbędnego na dotarcie do siłowni czy klubu.

Jak ćwiczyć w domu?

Przede wszystkim musimy zadbać o właściwą atmosferę. W tym czasie nic nie powinno nas rozpraszać. Ten czas przeznaczamy tylko i wyłącznie dla siebie. Wyłączamy telewizor i komputer. Nie bierzmy udział w domowych dyskusjach. Całą uwagę koncentrujemy tylko i wyłącznie na wykonywanych ćwiczeniach. Po drugie – musimy pamiętać o odpowiedniej intensywności i koniecznej regeneracji. Domowy trening może oznaczać zintensyfikowany wysiłek, ale i dbałość o odpoczynek. Po trzecie – pamiętajmy o systematyczności. Podstawowy błąd, jaki popełnia wielu z nas to odpuszczanie sobie jednego czy dwóch treningów, tylko po to, by kolejnego dnia nadrobić powstałe braki. Efektywny trening to trening wykonywany w równych odstępach czasu. Domowy trening powinien być poprzedzony krótką rozgrzewką. Mimo, że nie mamy do czynienia z ciężkim sprzętem to tak nasze stawy, wiązadła, mięśnie i ścięgna nadal są poddawane sporemu obciążeniu.

Najbardziej efektywne formy treningu domowego

Jeżeli zależy nam na utrzymaniu dobrej kondycji, a przede wszystkim, gdy chcemy trwale zgubić niechciane kilogramy powinniśmy zainwestować w prosty sprzęt do ćwiczeń cardio – może to być na przykład: rower stacjonarny, stepper, orbitrek czy elektryczna bieżnia. Wśród polecanych rodzajów ćwiczeń siłowych w warunkach domowych wymienia się natomiast:

  • różnego rodzaju pompki;
  • spięcia – proste i skrętne;
  • przysiady – najlepiej z obciążeniem typu hantle lub … butelka z wodą;
  • wykroi;
  • nożyce;unoszenie ramion z krzesłem;
  • wchodzenie i schodzenie z podestu – można go zastąpić np. krzesłem.

Co jest potrzebne, by wykonywać trening domowy?

Wiele zależy od tego, jak dużą wolną przestrzenią dysponujemy. Jeśli jest to tylko kawałek podłogi w mały pokoju, wystarczy nam mata, zestaw hantli, piłka do ćwiczeń, gumy do rozciągania, obciążniki na nogi i/lub ręce. Jeżeli miejsca jest dużo więcej możemy pozwolić sobie na zakup domowego sprzętu do ćwiczeń. Tutaj wybór jest spory. Mogą to być: mini steppery, rowerek stacjonarny, wioślarz czy orbitrek a nawet bieżnia elektryczna. Jeśli dysponujemy większą gotówką warto zainwestować w sprzęt z opcją składnia, aby móc go bezpiecznie przechować po zakończonych ćwiczeniach.

***
To czy trening w warunkach domowych przyniesie oczekiwane przez nas efekty zależy w dużej mierze od stopnia naszej determinacji. Im wyższy – tym większe prawdopodobieństwo wygranej z własnymi słabościami i zniechęceniem. Warto mieć przed oczyma nie tylko osiągnięte efekty – chociażby te najmniejsze i dostrzegane tylko przez nas samych. Dobrze, by w wyobraźni zbudować sobie wymarzoną sylwetkę lub też stworzyć listę uczuć, jakie wiążą się z osiągnięciem celu. Niezbędnym elementem takiego skutecznego treningu domowego jest też systematyka. Pamiętajmy, że stanowi ona połowę sukcesu.

źródło: fabrykasily,pl; radiozet.pl; wformie24.poradnikzdrowie.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top