Pierwsze wzmianki o cydrze zwanym w Polsce również ,,jabłecznikiem” pochodzą z XVI w. Cydr to napój mało kaloryczny (w 100 ml znajduje się tylko 36-42 kcal), dlatego mogą go pić nawet osoby szczególnie dbające o linię.
Jeszcze trzy lata temu Polacy wypijali około 2 mln litrów cydru rocznie, a już rok później liczba ta wzrosła do blisko 10 mln. Gazowany napój z aromatycznych jabłek jest popularny szczególnie latem, dlatego coraz więcej lokali gastronomicznych decyduje się na sprzedaż cydru również z kija.
Zdaniem Tomasza Koleckiego-Majewicza, mistrza Polski sommelierów, w najbliższych latach cydr stanie się jedną z najbardziej perspektywicznych części rynku alkoholowego w Polsce, co może sprawić, że już niedługo Polska dorówna rynkowi francuskiemu, wciąż najbardziej kojarzonemu z tym jabłkowym, lekkim trunkiem.
***
Cydr produkowany tradycyjnie ma kwaskowaty i lekko cierpki smak, z kolei ten wytwarzany na skalę przemysłową charakteryzuje słodki i intensywnie jabłkowy aromat. Warto wiedzieć, że smak tego napoju w dużej mierze zależy również od sposobów jego spożywania. Cydr prosto z butelki może wydawać się gorzkawy i bardzo musujący. Jeśli wypijemy go ze szklanki smak będzie bardziej wyrazisty i mniej musujący, ze względu na mniejszą zawartość dwutlenku węgla.
Cydr można pić samodzielnie, ale pasuje też jako dodatek do naleśników i serów, albo dań z rybami. Jabłkowy trunek posiada pewne właściwości zdrowotne, zawiera bowiem naturalne, pochodzące z owoców antyoksydanty oraz jest źródłem potasu (korzystnie wpływającym na pracę mięśni).
***
W naszym kraju cydr często określa się mianem ,,polskiego prosecco”, jako że Polska to jeden z największych producentów jabłek w Unii Europejskiej.