Nauka

Co z ludzką skłonnością do naśladowania?

Często mawia się o tym, że ludzie papugują, małpują, imitują zachowania innych, albo, że małe dziecko to ,,żywa kopia” swojego rodzica. Naśladowanie zachowań może zdaniem psychologów nieść ze sobą zarówno wiele korzyści, jak i pewne straty. To zjawisko społeczne określa się współcześnie mianem ,,efektu kameleona”.

Efekt kameleona to nic innego, jak mechanizm polegający na wzajemnym, automatycznym i nieświadomym kopiowaniu ludzkich zachowań. Czasem pomaga nam w radzeniu sobie z problemami, czasem ułatwia naukę języka czy różnego rodzaju emocji.

Warto wiedzieć, że efekt kameleona działa podobnie do zakochania. Zazwyczaj naśladowana osoba jest uwielbiana przez tych, którzy za nią podążają, staje się bardziej otwarta na kontakty międzyludzkie. Podobno kopiowanie naszych zachowań wydaje nam się na tyle przyjemne, że nawet jeśli mamy tego świadomość, poddajemy się temu bez sprzeciwu. Kto najczęściej zaczyna naśladować zachowania innych? Są to osoby inteligentne, o wysokim poziomie empatii, albo umiejętności obserwacji otoczenia i szybkiego dostosowywania się do niego.

Jakie korzyści daje efekt kameleona?

Dzięki tak rozumianemu naśladownictwu można zwiększyć efektywność zarówno jednostki, jak i całej  grupy. Badania potwierdzają, że naśladownictwo poprawia wydajność pracy i podnosi pozytywny poziom emocji w grupie. Ci, którzy wzajemnie naśladują swoje zachowania, szybciej rozwiązują powierzone im zadania niż pozostali.

Skutki uboczne zjawiska

Niektórzy wiedząc, że nie są naśladowani przez innych, czują się bardziej zestresowani i nie mogą się skupić na tym, co w danej chwili robią. Okazuje się również, że stosowanie techniki wpływu, jaką jest naśladowanie jest trudniejsze niż nam się wydaje. Jeśli wiemy, że musimy kogoś świadomie naśladować, zaczynamy zatracać swoją autonomię, tożsamość, skupiamy się tylko na tej technice i przestajemy być atrakcyjnymi partnerami do rozmowy. Aby świadomie i skutecznie korzystać ze wspomnianego wyżej naśladownictwa, trzeba mieć w tym zakresie doświadczenie i wiedzieć co wolno, a czego nie wypada nam powtarzać.

Foto: Pixabay.com

Źródło: zwierciadlo.pl; psychologiawsieci.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top