Istnieje zjawisko określane mianem ,,psychologia kawy”, które można najprościej ująć jako wiarę w jej korzystne dla organizmu człowieka właściwości oraz rytuały związane z piciem tego aromatycznego napoju. Warto wiedzieć, że czerpanie przyjemności z picia czarnego napoju zależy nie tylko od sposobu parzenia ale też filiżanki albo kubka, w którym kawę pijamy. Podobno nasz umysł przyzwyczaja się do codziennego rytuału parzenia i konsumowania kawy w określony sposób.
Lek na depresję, panikę i lęki?
Zdaniem specjalistów osoby pijące kilka kaw dziennie są mniej zagrożone zachorowaniem na depresję, rzadziej są obciążone ryzykiem napadów paniki i nieuzasadnionych lęków. Dzieje się tak dlatego, iż ,,mała czarna” zwiększa wyrzut dopaminy w korze przedczołowej – obszarze bardzo ważnym w regulacji nastroju. I tak według dra Toma Stafforda – psychologa z Sheffield University ludzie stają się wręcz uzależnieni od sposobu, w jaki piją zwykle kawę.
Kiedy najlepiej pić kawę?
Prof. Charles Spence z Wydziału Psychologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Oksfordzkiego opracował bardzo ciekawy wzór, który pozwala wyliczyć optymalną porę na picie aromatycznej kawy. Jego zdaniem najlepsza jest kawa o godz. 11:00 i to pita na łonie natury lub też w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Co więcej tej wyjątkowej chwili powinna towarzyszyć miła muzyka – np. śpiew wokalisty o niskim głosie.
Kawa a więzi międzyludzkie
Dla wielu z nas kawa jest synonimem szczerych rozmów z osobami, które są dla nas ważne. Często, kiedy chcemy zwierzyć się najbliższej osobie lub odstresować się w gronie przyjaciół, spotykamy się w kawiarni albo zapraszamy na kawę do siebie do domu. Aromat, smak kawy w połączeniu z celebracją jej picia rozświetla nasz umysł i korzystnie wpływa na naszą otwartość. Czy jest coś przyjemniejszego niż randka w małej kafejce, albo swojskie pogaduszki z przyjaciółką przy cappuccino, latte, albo frappe?
Kawa niczym wizytówka
Coraz więcej firm budując swój wizerunek, inwestuje w dobrej jakości ekspresy do kawy i markowe mieszanki kawowe. Dzieje się tak ponieważ kawa serwowana w biurze buduje renomę takiego miejsca. Jeśli klient czy partner biznesowy pijąc dobrą kawę odniesie przyjemne wrażenie, zapewne przeniesie to wrażenie na swego rozmówcę, co może ułatwić negocjacje, integrować z zespołem pracowników i zaświadczyć, że dana firma w każdym aspekcie jest perfekcyjna i stawia na najwyższą jakość.