Kulinaria

Chińska kultura jedzenia

Warto wiedzieć, że Chińczycy mają ogromne zamiłowanie do sztuki kulinarnej. Jedzenie jest dla nich świętością, toteż każda uroczystość i ważny etap życia nierozerwalnie związany jest z jedzeniem. Pewnie dlatego często zamiast tradycyjnego pozdrowienia słyszy się tam pytanie: ,,czy już jadłeś?”

Warto wiedzieć, że Chińczycy mają ogromne zamiłowanie do sztuki kulinarnej. Jedzenie jest dla nich świętością, toteż każda uroczystość i ważny etap życia nierozerwalnie związany jest z jedzeniem. Pewnie dlatego często zamiast tradycyjnego pozdrowienia słyszy się tam pytanie: ,,czy już jadłeś?”

W Chinach zaproszenie kogoś na posiłek do swojego domu to wyraz szczególnego zaufania i wyraz przyjaźni. Potrawy przygotowane dla gości uważa się za prezent o szczególnej wartości. Czy zdajecie sobie sprawę, że dla wielu Chińczyków tradycyjne dania kontemplowane są niczym dzieła sztuki widziane w muzeum?

Etykieta kulinarna

Chińczycy dbają o przestrzeganie dawnych zwyczajów związanych z jedzeniem. Podczas posiłków najważniejszą rolę pełni gospodarz witający gości. Do dobrego tonu w Chinach należy dopominanie się gościa o posadzenie go w najgorszym miejscu – czyli przy samych drzwiach. Z kolei miejsce najlepsze przy stole to usytuowane naprzeciw drzwi. Zwykle to właśnie tam gospodarz sadza najważniejszego gościa.

Po wypiciu pierwszego toastu na powitanie na stole pojawiają się cztery lub sześć przekąsek, potem dania główne. Niejadalne resztki jedzenia odkładać należy obok talerza – wprost na obrus. Choć trudno w to uwierzyć, podczas jedzenia mile widziane jest cmokanie oraz mlaskanie – stanowi bowiem wyraz uznania dla dań serwowanych przez gospodarzy.

Specyficzny język

Dla mieszkańców Chin jedzenie jest tak samo ważne jak słuchanie ulubionej muzyki, czytanie książek czy rozmowa o sztuce. Uwielbienie dla kulinariów znajduje swoje odzwierciedlenie w języku chińskim. Wiele porównań i przysłów wykazuje silny związek ze sztuką kulinarną. Chińczycy opisując pogodę używają porównań do wina, herbaty, dymu, czy imbiru. Z kolei na pytanie o swój zawód mówią np., że ,,jedzą z otwartymi ustami” – co oznacza bycie śpiewakiem lub ,,jedzą pył z kredy” – bycie nauczycielem.

***

W Chinach jedzenie i styl życia są ze sobą silnie powiązane, a każda potrawa posiada swój sens symboliczny lub wróżebny.  Zdaniem Chińczyków menu należy przygotowywać tak, by z dań o odmiennej konsystencji, smakach i aromatach powstał harmonijny posiłek i wszystkie potrawy mogły znaleźć się na stole jednocześnie. Chińskie dania należy wybierać i przyrządzać mając na uwadze ich lecznicze bądź symboliczne wartości oraz zasadę ,,Yin-Yang”.

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top