Poradniki

Cheat Day sprawia Ci kłopoty? Poznaj jego najprostsze zasady

To pojęcie nieobce jest tym z nas, którzy pracują nad sylwetką i są na diecie deficytowej. W ogromnym skrócie jest to dzień, w którym pozwalamy sobie na więcej, niż przewiduje nasz plan dietetyczny. Niektórzy mają jednak problemy z jego właściwym zastosowaniem. Podpowiadamy, jakimi zasadami należy się kierować oraz które potrawy najbardziej nadają się na Cheat Meal.

Po co nam Cheat Day?

Gdy jesteśmy na redukcji ma on trojakie znaczenie. Po pierwsze – daje chwilę wytchnienia. Dobrze jest więc potraktować go, jako swego rodzaju chwilową odskocznię. Aby jednak miało to sens, powinniśmy być na diecie co najmniej 2 tygodnie. Po drugie – pozwala naładować się pozytywną energią i łatwiej utrzymywać dalej dietę. Po trzecie – ma za zadanie podkręcić metabolizm. Cheat Day to także sposób na oszukanie psychiki. Gdy zjemy coś pysznego, serwujemy sobie porcję endorfin. Ich uzupełniony w ten sposób poziom pomaga wytrwać w pozostałe dni diety.

Jak często można robić Cheat Day?

Gdy jesteśmy na redukcji, nie należy przesadzać z częstotliwością. Najbezpieczniejsza norma to raz na tydzień lub na dwa tygodnie. Pamiętaj, że jest to odstępstwo od diety, które ma na celu przyspieszenie metabolizmu. Jednak im częściej będziesz sięgać po to rozwiązanie, wcale nie stracisz więcej kilogramów czy centymetrów, a na pewno utracisz wypracowane do tej pory efekty.

Jakie posiłki nadają się najbardziej na Cheat Meal?

Mogą to być nasze ulubione „zakazane” potrawy pod warunkiem, że będziemy trzymać się liczby spożywanych na co dzień kalorii. Pojedynczy posiłek zaś nie powinien przekroczyć 1000kcal. Warto przy sięgać po produkty pełnoziarniste, a tradycyjne fast-foody, które najchętniej wybierane są na cheat meal możemy w prosty sposób odchudzić:

  • hamburger z piersią kurczaka – zwróć przy tym uwagę na jakość mięsa, gdy widoczne są w nim białe włókienka, oznacza to świetny wybór;
  • tortilla z grillowanym mięsem – w ten sposób zjesz ze smakiem, nie przyswajając jednocześnie zbyt dużej ilości pustych kalorii;
  • sałatka warzywna bez sosu – te firmowe są pełne ulepszaczy i szkodzących figurze składników.

Jakie są najczęstsze błędy w czasie Cheat Day?

Rzucamy się na jedzenie bez opamiętania. W ten sposób nie wzmocnimy efektów odchudzania, a jedynie wpędzimy się niepotrzebnie w poczucie winy.

Nie panujemy nad ilością spożywanego pożywienia. Niesie to ryzyko rozepchania żołądka, co z kolei utrudni utrzymanie diety w pozostałe dni. Objedzeni do granic możemy czuć się ciężko i źle nawet przez kolejny dzień, a przecież nie taki sens ma nasz Cheat Day.

Mamy kłopot z trzymaniem diety więc każde odstępstwo od niej określamy mianem cheatu. Im częściej będziemy pozwalali sobie na Cheat Meal, tym łatwiej stracimy wypracowane efekty i szybko stracimy samokontrolę.

Nie planujemy tego dnia. Gdy jesteśmy dopiero na początku drogi ku szczupłej sylwetce powinniśmy wyznaczyć sobie jeden konkretny dzień na naszego cheata. Dzięki temu będziemy traktować go, jak nagrodę, a nie coś przypadkowego, co z kolei osłabi naszą samokontrolę.

Źródło: Men’s Health Nr 2 (161); http://dieta.pl; www.budujmase.pl
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top