Turystyka

Arabskie Super-Muzeum zostanie otwarte 11 listopada. Jego rozmiary zachwycają!

Na sztucznej wyspie u wybrzeża Abu Dhabi – Saadiyat Island – powołano do życia niezwykłe muzeum. Sam obiekt, jak i miejsce, na którym powstało pretendują do miana centrum kulturalnego Bliskiego Wschodu. 11 listopada b.r. nastąpi oficjalne otwarcie obiektu.

Spełnił się sen szejków!

Super-muzeum, o jakim mowa to ziszczenie marzeń szejków, którzy zapragnęli wyróżnić się i zaistnieć w świecie kultury i sztuki. Muzeum zajmuje łącznie powierzchnię 6400 metrów kwadratowych. Jego autorem jest uznany francuski architekt Jean Nouvel. W skład kompleksu wchodzi blisko 55 budynków. Znajduje się tam m.in. Muzeum Dzieci, audytorium oraz ośrodek badawczy. Jednakże najważniejszy element stanowi arabski Luwr. „Przejęcie” tej nazwy kosztowało 1,3miliarda dolarów oraz obowiązkowe podpisanie umowy z paryskim Luwrem na 30 lat. Dzięki niej Abu Zabi może nie tylko posługiwać się nazwą Luwr, ale również wypożyczać dzieła z francuskiego muzeum.

Czym mogą pochwalić się szejkowie?

Budynek przykuwa uwagę pokaźną kopułą o średnicy 180 metrów, która dodatkowo służy, jako potężny baldachim chroniący całą wyspę oraz graniczący z samym obiektem centralny plac przed palącym słońcem. Wnętrze wypełniają niezwykłe świetlne efekty, które dają nakładające się na siebie ozdobne ażury w kształcie gwiazd zdobiące kopułę. Łącznie jest ich 7850, a największa z nich mierzy 13 metrów i waży 1,3 tony. Pełnią one jeszcze jedną ważną funkcję – chronią zwiedzających przed zbytnim upałem, o co w arabskim klimacie nietrudno. Imponująca jest też waga kopuły, która wynosi 7,5 tys. ton ! Umieszczona jest ona 36 metrów nad ziemią.

***
Źródło: Panorama TVP2 (pasmo poranne godz.11); http://www.rp.pl; http://wiadomosci.gazeta.pl
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top