O tym, że pływanie kształtuje sylwetkę i wpływa na naszą kondycję, wiemy nie od dziś. Ale co, jeśli chcemy popracować nad figurą, ale nie umiemy pływać? Wtedy też warto odwiedzić basen i to wcale nie po to, by zapisać się na naukę pływania, a na zajęcia pod szyldem aqua aerobik.
Na czym polega wodny aerobik?
Siedzący tryb życia oraz wielogodzinna praca przed komputerem, nie sprzyjają ani naszemu kręgosłupowi, ani figurze. Efekty takiego stylu życia, odczuwamy najbardziej wtedy, gdy zbliża się lato – czas urlopów i … odsłaniania ciała. Do tego szafa, niejednokrotnie bezlitośnie obnaża nasze dotychczasowe zaniedbania. Aby zmienić ten stan rzeczy, warto sięgnąć po dietę, ale przede wszystkim przekonać się do aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem może być właśnie wodny aerobik. To ogólnie mówiąc ćwiczenia, polegające na stawaniu oporu wodzie, dzięki czemu angażujemy większą część mięśni i stawów, ale nie obciążamy ich. Zanurzeni w wodzie, czujemy się niezwykle lekko, gdyż tracimy blisko 90% swojej wagi. Dzięki temu, nie tylko łatwiej wykonujemy większość ćwiczeń, ale również nie doznajemy kontuzji.
Zajęcia odbywają się zazwyczaj na trzech poziomach czyli w wodzie: płytkiej (do pasa), średniej (do klatki piersiowej) oraz głębokiej (nie sięgamy dna basenu). Do naszego wyboru są ponadto ćwiczenia na rowerach podwodnych, aqua joga, aqua jogging i aqua fitness czyli ćwiczenia z lekkim sprzętem z pianki. O doborze ćwiczeń i ich zaawansowaniu, decyduje sam prowadzący. Najczęściej są one określane w momencie zapisu.
Komu dedykowane są ćwiczenia w wodzie?
Ćwiczenia o jakich mowa, może uprawiać każdy, kto chce popracować nad kondycją, wydolnością czy wyglądem. Jednakże istnieją pewne wyjątkowe wskazania do tego typu aktywności. Aqua aerobik powinny przede wszystkim uprawiać:
– osoby z nadwagą i otyłością;
– osoby w podeszłym wieku;
– osoby po operacjach czy wypadkach, w których ważna jest rehabilitacja kończyn;
– osoby cierpiące na bóle kręgosłupa;
– osoby żyjące w ciągłym stresie.
Jakie efekty daje aqua aerobik?
Ćwiczenia w wodzie, dają nam naprawdę bardzo dużo. Po pierwsze – sprzyjają wzmocnieniu kości i stawów. Po drugie – regulują pracę układu krążenia. Dlatego polecane są w profilaktyce miażdżycy. Po trzecie – sprzyjają poprawie funkcjonowania układu oddechowego. Dobrze, jeśli zdecydują się na nie palacze lub osoby, które właśnie zerwały z nałogiem. Ćwiczenia tego typu angażują mięśnie obręczy biodrowej i barkowej. Ponadto zmuszają również do aktywności mięśnie brzucha, pośladków i grzbietu. Dodatkowo wyrabiają siłę mięśni nóg i rąk, a także mają zbawienny wpływ na wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe. Poprawiają ogólną kondycję fizyczną. Są w stanie opóźnić nawet o 10-15 lat wiele poważnych schorzeń. Są bardzo pomocne w walce z cellulitem i żylakami. Mają też zbawienny wpływ na stan naszej skóry. Dzięki nim na dłużej, zachowuje ona swoją elastyczność i później się starzeje.
Czy aqua aerobik jest absolutnie dla każdego?
Niestety istnieją pewne przeciwwskazania, które nas dyskwalifikują. Aqua aerobiku nie powinny wykonywać osoby z: astmą, silną arytmią, dyskopatią, infekcjami układu moczowego, anginą.
źródło zdjęcia: pixabay.com (romaneau)