Krajowa Administracja Skarbowa pracuje właśnie nad specjalną aplikacją Twój e-PIT, której zadaniem będzie ułatwienie rozliczeń podatkowych za 2018 rok. Wprowadzenie usługi zostanie poprzedzone kampanią informacyjną. Łącznie będzie mogło z niej skorzystać blisko 25 mln podatników. Podatnicy będą mogli się rejestrować już od 15 lutego 2019roku.
Jak to działa?
Do dyspozycji podatnika zostanie oddana nowa platforma o nazwie Portal Podatkowy. Zainteresowany będzie proszony o założenie konta czyli tzw. Profilu Zaufanego. Potwierdzenie wierzytelności odbędzie się na podstawie podpisu elektronicznego bądź za pomocą danych autoryzacyjnych takich jak: dane identyfikacyjne podatnika oraz kwota przychodów z poszczególnych pozycji informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-40A. Po zarejestrowaniu otrzymamy dostęp do wypełnionego na podstawie zebranych danych ze złożonych za rok ubiegły zeznań podatkowych w zakresie wskazanych odliczeń i ulg (np. ulga na dzieci) formularza PIT-36 lub PIT-37. Rola podatnika będzie sprowadzała się jedynie do potwierdzenia umieszczonych danych lub względnego ich uzupełnienia. Jednocześnie w gestii każdego podatnika pozostanie podjęcie decyzji o tym, czy chce sprawdzić swój e-PIT, skorygować go, uzupełnić o ulgi lub/oraz darowizny. Podatnik będzie mógł też wskazać dowolną organizację pożytku publicznego, na rzecz której przekaże 1% . Jeżeli podatnik nie wprowadzi żadnych zmian PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego.
Kto będzie mógł skorzystać z tego narzędzia?
Usługa będzie dostępna dla każdego podatnika, który rozlicza się zarówno indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem. Z usługi będą mogły też skorzystać osoby samotnie wychowujące dzieci Będą mogli z niego skorzystać również ci podatnicy, którzy są osobami fizycznymi nieprowadzącymi pozarolniczej działalności gospodarczej, jak też (od 2020 r.) prowadzący taki rodzaj działalności.
Po co takie rozwiązanie?
Jak wskazują najnowsze dane składanie PIT drogą on-line cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród podatników. W tym roku obliczono, że łącznie złożono 11,4mln elektronicznych deklaracji. Tradycyjnych było zaledwie 5,6mln. Dlatego też Krajowa Administracja Skarbowa postanowiła jeszcze bardziej ułatwić całą procedurę. Dzięki temu, że to urząd wypełnia przez nas formularze, a my jedynie je sprawdzamy – zaoszczędzamy sporo czasu. Ponadto podatnicy nie będą już musieli dostarczać do US dokumentów potwierdzających ich prawo do skorzystania z odliczenia lub ulg, np. ulgi na dzieci, ponieważ te dane zostaną automatycznie pobrane z systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych.
KAS dodaje, że w 2020 roku w ten sposób będzie można rozliczać również PIT-36L i PIT-38.
źródło: PAP;
grafika: pixabay.com