Witamina C – z pewnością każdy z nas potrafi wymienić co najmniej kilka faktów na temat jej cudownego działania. Pytanie tylko, czy wszystkie przypisywane jej właściwości znajdują swoje faktyczne odzwierciedlenie? Oto trzy najciekawsze mity na temat prozdrowotnego działania witaminy C.
Najwięcej witaminy C zawierają cytrusy
To chyba najczęstsza informacja, jaką można usłyszeć na temat tej witaminy. Nie do końca jest ona jednak prawdziwa. Dlaczego? Otóż okazuje się, że jej największą zawartość znajdziemy w owocach dzikiej róży. Należy przy tym podkreślić, że jej ilość maleje w momencie poddawania owoców obróbce termicznej czy też próbie ich dłuższego przechowywania. Stąd też najlepiej posłużyć się smaczniejszymi alternatywami, jakimi są:
- czarna porzeczka – ok. 180mg/100g;
- natka pietruszki – 180mg/100g
- czerwona papryka – 140mg/100g;
- chrzan – ok.110mg/100g;
- brukselka – ok.90mg/100g;
- kalafior – 70mg/100g.
Warto też zwrócić uwagę, że jesienią oraz zimą najbogatsze i najzdrowsze źródła witaminy C stanowią ziemniaki i kiszonki.
Witamina C to cudowny środek na przeziębienie i skraca trwanie choroby
Naukowcy wzięli pod lupę i tą przypisywaną witaminie C właściwość. Wyniki badań potwierdziły, że składnik ten korzystnie wpływa na naszą odporność, jednakże zaprzeczyły drugiej części twierdzenia. Bez względu na to, czy w trakcie choroby będziemy przyjmować witaminę C czy też nie, czas naszej niedyspozycji będzie dokładnie taki sam.
Warto przy tym zaznaczyć, że suplementacja witaminą C jest szalenie ważna w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia, gdyż przyjmowanie jej w dawce 200mg /dziennie zmniejsza ryzyko złapania infekcji o 50%.
Im większą dawkę witaminy C sobie zaserwujemy, tym więcej jej wchłoniemy
To nieprawda, chociażby dlatego, że nasz organizm jest tak skonstruowany, iż sam pozbywa się nadwyżki składników mineralnych. W wypadku witaminy C – jej nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Złota recepta brzmi: nie przekraczajmy 200mg witaminy C/dziennie (z tej dawki wchłonie się i tak tylko 75%) i starajmy się naturalną jej suplementację w postaci świeżych lub jak najmniej przetworzonych warzyw i owoców.
***
źródło: Sekrety Medycyny
grafika: Photo credit: Hornbeam Arts via Foter.com / CC BY-NC