Dziś wiele z tradycji wielkanocnych odchodzi w zapomnienie. Nie mamy czasu kultywować rodzinnych zwyczajów. A jak jest na świecie?
Niektóre ze zwyczajów wielkanocnych nie do końca mogą nam się kojarzyć z tym duchowym dniem, ale jednak wciąż wiele osób nie pozwala o nich zapomnieć. To też kolejny pretekst do spotkań z rodziną i przyjaciółmi.
Zajączek Wielkanocny to zwyczaj prosto z Niemiec. Miał on pełnić funkcję Świętego Mikołaja tyle, że wiosną. Decydował czy dzieci były grzeczne czy niegrzeczne i czy mogą zaczynać świętowanie z dorosłymi. Tradycja przyjęła się w Stanach Zjednoczonych wraz z kolejnymi imigrantami przybywającymi tam w XVIII wieku. Dzieci budowały dla zajączka gniazda ze słomy, które później wypełniały kolorowymi jajkami.
We Francji to czas przygotowywania największego omleta na świecie. Co roku w Bessieres kucharze przygotowują omlet z 5000 jajek, którym karmią około 1000 ludzi zebranych na rynku. Podobno początkiem tej tradycji była wizyta Napoleona ze swoim wojskiem w tym mieście. Mieszkańcy przygotowali mu tak dobry omlet, że zarządził on, aby następnego dnia zebrać na rynku wszystkie jajka, jakie mieszkańcy miasta wtedy posiadali i przygotować mu podobne danie.
Niemcy to źródło również tanecznej tradycji. Taniec z jajkami miał polegać na tym, aby na wyłożonej kruchymi jajkami podłodze tańczyć w taki sposób, aby nie stłuc żadnego. Co ciekawe ta stara tradycje wciąż kultywowana jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i niektórych państwach w Europie. Zasady mogą się różnić, ale najważniejsze jest, aby nie uszkodzić żadnej pisanki!
Jedną z tradycji, o których słyszał każdy Brytyjczyk to turlanie ugotowanych na twardo jajek z trawiastych zboczy. Tradycja ta szybko przeniosła się do Stanów Zjednoczonych i dzięki temu od 130 lat możemy oglądać jak wyścigi w toczeniu jajka rozgrywają się w Białym Domu.
Jedna z bliskich nam tradycji to stukanie się jajkiem ugotowanym na twardo. Każdy z członków rodziny dostaje swoją pisankę i ten, który zostanie na polu bitwy z jak najmniej uszkodzoną wygrywa!
Tradycje Wielkanocne występują nawet na tak odległych miejscach jak Bermudy. Tam dzieci w Wielki Piątek puszczają kolorowe latawce, które same wcześniej wykonały. Tradycja nawiązuje do wydarzenia z przeszłości, gdy jeden z nauczycieli próbował wytłumaczyć jak wstąpienie Jezusa do nieba.
(Źródło: telegraph.uk; Zdjęcie: pixabay.com)