Najważniejsze to pamiętać, że czasami osoby krytykują tylko po to, aby sprawić komuś przykrość. Gdy pozbędziemy się takich osób z otoczenia, warto docenić tych, którzy dzielą się z nami wartościowymi uwagami.
Czasami zdarza się, że krytykują nas osoby na których zdaniu niespecjalnie nam zależy. Jednak gdy cenimy osobę, która nam doradza warto podzielić się z nią sukcesami. Gdy ktoś zaprezentował istotny dla nas feedback, udzielił nam wielu cennych porad, pokazał co i jak poprawić, warto pokazać tej osobie, że wcieliliśmy je rady w życie. Uwzględniając pomoc i zachowując się zgodnie ze wskazówkami pokażmy, że umiemy słuchać, oraz sami damy feedback tej osobie, że miała rację. Można też dać jej wyraźnie znać, że zastosowaliśmy jej rady i wyszło nam to na dobre. Druga osoba, która patrzy z boku na nasze działania o wiele więcej widzi i może nam podpowiedzieć jak radzić sobie jeszcze lepiej.
Trzeba pamiętać, że nikt nie jest idealny i każdy z nas ma pewne braki. Co więcej, osoba która zapewnia nam ocenę naszych działań i krytykę sama się na nią wystawia. To jest główną przyczyną tego, że niewielu z nas potrafi uczciwie i jasno powiedzieć co myśli o zachowaniu drugiej osoby. Zdajemy sobie sprawę z naszych wad, jednak gdy ktoś mówi o nich na głos czujemy się atakowani i niechętnie przyjmujemy takie uwagi do siebie. Zamiast zachowań agresywnych warto postawić na lustrzany feedback. Czyli potraktować krytykę jako szansę i odwdzięczyć się tym samym. W końcu jest ona niezbędna do rozwoju osobistego i zawodowego każdemu z nas. Nie należy jednak robić tego w odwecie, a jedynie stosując się do wszystkich zaprezentowanych tutaj zasad. Mówimy tylko wtedy gdy nasza krytyka wniesie coś wartościowego i pomoże rozwinąć się drugiej osobie.
Warto się nad tym krytycznie zastanowić!
(Źródło: www.entrepreneur.com)