Mogą motywować do tego, by coś zmienić w swoim życiu. Niestety najczęściej psują nam samopoczucie i sprawiają, że tracimy poczucie własnej wartości. Wielu z nas przez nie czuje się gorszymi od innych, niewartymi uwagi, co więcej niegodnymi miłości i szczęścia. O czym mowa? Oczywiście o naszych czułych punktach czyli kompleksach.
Kompleks – a co takiego?
Kompleksy to nasze czułe strony, poczucie niedoskonałości, które może dotyczyć różnych sfer ludzkiego życia. Mogą dotyczyć wyglądu, gustu, zachowania, emocji, potrzeb, pochodzenia, rodziny. Osoby z kompleksami źle czują się ze swoim ciałem i psychiką, wstydzą się tego, kim są, unikają relacji społecznych. Warto zdać sobie sprawę, iż tzw. kompleks to tak naprawdę jeden z objawów braku poczucia własnej wartości i silne przekonanie, że nie zasługuje się na szczęście. Wiele kompleksów mamy jeszcze z czasów dzieciństwa – mogą dotyczyć one przykrych sytuacji w szkole, albo relacji z rodzicami, którzy wymagali zbyt wiele, może nie doceniali.
Jakie są kompleksy dnia dzisiejszego?
Trudno generalizować, bo każdy z nas jest inny i może mieć niskie poczucie wartości w różnych kwestiach. Na pewno za sprawą mediów społecznościowych możemy dochodzić do przekonania, że wszyscy wokół nas i my sami powinniśmy być piękni, sławni, pewni siebie, dobrze ,,ustawieni” finansowo. Wiele osób czuje presję, by być jak celebryci i najdrobniejszą uwagę po swoim adresem odbiera jako potwierdzenie swoich obaw i przejaw wrogości. Zwróćmy uwagę na to, jak często osoby z kompleksami dewaluują też ludzi ze swego otoczenia i nie potrafią wchodzić w relacje z innymi.
Co należy zrobić z kompleksami?
Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad ich genezą i próbować odtworzyć sytuacje z przeszłości, ale z nowym pozytywnym ,,scenariuszem”. Jeśli w dzieciństwie czułaś się zawstydzona z powodu dużego nosa, postaraj się spojrzeć na nią z boku i ocenić ją w pełen empatii sposób. Jeśli okaże się, że Twoje kompleksy bardzo przeszkadzają Ci w codziennym życiu, zastanów się co można zrobić, by je przezwyciężyć. Czasem zamiast użalać się nad swoim wyglądem, wadami, czy pochodzeniem, dobrze uzmysłowić sobie swoje mocne strony. Jakie masz osiągnięcia? Co lubią w Tobie inni? Co jest w Tobie ładnego? Osoby zakompleksione powinny stworzyć listę swoich zalet i wad. Jeśli uważnie będziemy patrzeć na nie wszystkie, nie będziemy skupiać się na pojedynczych defektach, niedoskonałościach wyglądu i innych drobnych mankamentach.
Czy słyszeliście, że zdaniem niektórych osób w kompleksach też można dostrzec pozytywny aspekt? Już twórca psychoanalizy Zygmunt Freud twierdził, że same w sobie kompleksy nie są objawem patologii, ale normalnego rozwoju osobowości. Warto zwrócić uwagę, że to dzięki nim uczymy się radzić sobie w życiu i kształtujemy w dużej mierze swoją osobowość.
Źródło: polki.pl; ,,Cosmopolitan” 12/2016
Grafika: Pixabay.com