Aktualności

Work life integration – tak się łączy pracę z życiem prywatnym

W dzisiejszych czasach wielu, nawet bardzo młodych ludzi stara się osiągnąć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Jeśli chcecie cieszyć się urokami życia rodzinnego i jednocześnie robić karierę, powinniście nauczyć się zasad czegoś więcej, czyli ,,work life integration”.

Idea work life balance

Jeszcze jakiś czas propagowana była postawa, która wyraźnie rozgranicza życie prywatne od zawodowego. Zgodnie z jej zasadami w domu nie należy myśleć o pracy, a w pracy o sprawach prywatnych. Takie postępowanie miało nam gwarantować wydajność w wykonywaniu obowiązków służbowych i zadowolenie z życia osobistego. Niestety nie zawsze w praktyce daje się osiągnąć takową równowagę, bo zależy to w dużej mierze od naszego zaangażowania, rodzaju wykonywanej pracy oraz naszej odpowiedzialności za wszystko to, czego się podejmujemy.

Idea work life integration

Obecnie odchodzi się od etatów na rzecz elastycznych form zatrudnienia i coraz częściej mówi się o kryzysie w zatrudnianiu pracowników korporacyjnych. Dążymy do tego, by praca była dla nas ciekawym wyzwaniem, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego też stopniowo odchodzimy od idei work life balance na rzecz work life integration. Na czym to właściwie polega? Wychodzi się tutaj z założenia, że każdy z nas pełni w życiu wiele ról prywatnych i zawodowych, zaś każda z nich definiuje to, kim naprawdę jesteśmy. Z tego właśnie względu całkowite oddzielenie pracy od spraw osobistych nie jest możliwe.

Podejmujemy decyzję o pójściu na studia, bo chcemy inwestować w siebie, zdobyć dobrą pracę, poznawać nowych ludzi, radzić sobie z różnymi ciekawymi wyzwaniami. Warto już w czasie studiów znaleźć sobie zajęcia zarobkowe, które pozwoli zdobyć doświadczenie i ułatwi start w samodzielne życie.

Jakie cechy powinna mieć praca, by jak najlepiej odpowiadała idei work life balance na użytek studenta?

  1.  Dogodna lokalizacja – czyli taka, która pozwala na sprawne poruszanie się pomiędzy miejscem zamieszkania, uczelnią a pracą. Dodatkowym elementem na plus będą również elastyczne godziny pracy dostosowane np. do terminów studenckich zjazdów.
  2. Kultura organizacyjna – rozumiana jako miła atmosfera – np. sprzyja jej wydzielenie w biurze pokojów socjalnych, gdzie można spokojnie wypić kawę, zjeść lunch, luźniej porozmawiać.
  3. Jasne zasady współpracy i wynagrodzenie stosowne do zaangażowania – to podstawa, która zaraz na wstępie określa warunki a jednocześnie pozwala studentowi się wykazać.
  4. Benefity – w postaci wyjazdów integracyjnych, bonów na zajęcia sportowe, czy karnetów na wyjścia do kina czy teatru. W końcu nie samą pracą człowiek żyje i każdemu należy się jakaś miła rozrywka w wolnym czasie.
  5. Zespół ekspertów – którzy wspólnie wyznaczają sobie cele, motywują się do działania, komunikują się bez przemocy psychicznej.
  6. Wyzwania rozumiane jako możliwość wzięcia udziału w unikatowych projektach.

***

Pamiętajmy, że to my sami decydujemy o kształcie naszego życia i tym jak wykorzystamy lata studiów. Warto podjąć wyzwanie jakim jest niewątpliwie godzenie obowiązków służbowych ze studiami i życiem rodzinnym.

Źródło: ,,Pracodawcy” 2016/2017; stachurskapogodzinach.pl

Grafika: Pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top