Jest jeszcze kilka „trików”, które pomogą poprawić to jak i na jak długo coś zapamiętujemy. Gotowi?!
Wyłącz telewizor. Badania nad alzheimerem pokazują, że im dłużej oglądamy telewizję w ciągu dnia tym większe istnieje ryzyko zachorowania na tą chorobę. Eksperyment przeprowadzony w grupie osób w wieku 40-59 lat, gdy poproszono ich o zwiększenie czasu przed telewizorem o jedną godzinę dziennie, pokazał, że ich ryzyko zachorowania wzrosło o 1,3.
Ćwicz! Wiadomo, że ruch to zdrowie. Także dla naszej pamięci! Okazało się, że osoby w wieku 40 lat, które nie ruszają się zbyt wiele, 20 lat później mają o wiele gorsze wyniki w testach pamięciowych niż ich rówieśnicy, którzy uprawiają jakiś sport lub ćwiczą regularnie. Warto przeanalizować te wyniki i wziąć je sobie do serca!
Znajdź sobie hobby. Nie lubisz ćwiczyć za dużo i uważasz, że nie masz zdolności językowych? Znajdź sobie artystyczne hobby! Jak się okazuje osoby, które rozwijają swoje manualne zdolności w średnim i starszym wieku mają 73% szans na to, że nie będą miały żadnych problemów z pamięcią! Łap za farby, włóczkę i druty lub igłę!
Śpij! Jak pokazują badania z ostatnich lat osoby, które dbają o ilość i komfort snu już w średnim wieku o wiele lepiej będą funkcjonować podczas swoich „złotych lat”. Wiąże się to głównie z tym, że sen w młodszych latach naszego życia jest o wiele głębszy niż ten, którego doświadczamy na starość. Sen pozwala odnowić się komórkom mózgu i usunąć z nich szkodliwe białka, które mają bezpośredni wpływ na wystąpienie alzheimera. Poza tym sen łagodzi i likwiduje wszelkie stany zapalne w komórkach mózgu.
(Źródło: motto.time.com)