Uważamy się za osoby ambitne i kreatywne, często niedoceniane przez swoich pracodawców. Niestety w oczach szefa możemy uchodzić za aroganckich, roszczeniowych, którzy niewiele z siebie dają. Spróbujmy czasem spojrzeć na siebie oczami pracodawcy. Postawa, ton głosu, mowa ciała oraz odpowiedzi na zadawane pytania mogą decydować o tym, czy współpraca z podwładnymi będzie się dobrze układać. Chcesz dostać awans? To przeczytaj poniższy tekst i zamiast zadzierać nosa, zacznij poważnie zastanawiać się nad swoją postawą w pracy.
- MIERZMY SIŁY NA ZAMIARY – zdaniem specjalistów ds. rekrutacji już na etapie rozmów kwalifikacyjnych wielu z nas ma oczekiwania nieadekwatne do posiadanej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
- ZNAJDŹMY SWÓJ CEL I BĄDŹMY NAPRAWDĘ SOBĄ – w dzisiejszych czasach zbyt wiele osób desperacko marzy o karierze na stanowiskach kierowniczych i szybkich awansach. Zanim do tego dojdzie, trzeba wpierw dokładnie poznać swoje predyspozycje zawodowe oraz wiedzieć, co tak naprawdę chce się robić w życiu.
- UMIEJMY ZADBAĆ O SWÓJ ROZWÓJ – Nie wystarczy powtarzać szefowi, że chcesz awansować i możesz wziąć udział w szkoleniach, czy zapisać się na studia podyplomowe. Trzeba sprecyzować, czym jest dla nas pojęcie rozwoju dokładnie czego chcemy się nauczyć na konferencjach, szkoleniach, warsztatach itp.
- NIE BÓJMY SIĘ PRZYZNAĆ, ŻE CZEGOŚ NIE WIEMY – odwołujmy się do swoich doświadczeń, konkretnych sytuacji i wyników pracy. Mówiąc o swoich słabszych stronach zawsze podkreślajmy, jakie wyciągnęliśmy wnioski z błędów i czego się dzięki nim nauczyliśmy.
- KLAROWNE WYOBRAŻENIA NA TEMAT SWOJEJ KARIERY – są bardzo ważne nawet na etapie rekrutacji, ale ceni się także skromność pracownika i jego szacunek wobec pracodawcy.
- ZACHOWAJMY DYPLOMATYCZNĄ POSTAWĘ – zamiast ponosić się emocjom, gdy proponowane wynagrodzenie odbiega od naszych oczekiwań. Jeśli negocjujemy podwyżkę, sięgajmy wyłącznie po konkretne i merytoryczne argumenty.
- PAMIĘTAJMY O ZASADACH ZŁOTEGO ŚRODKA – chodzi tutaj o zachowanie zdrowego balansu czyli połączenia aspiracji oraz wiary w siebie z ciągłą chęcią do nauki. Jeśli dostrzeżemy w sobie pasjonata i profesjonalistę na pewno pracodawca to dostrzeże. A wtedy? Roszczenia staną się zwyczajnie zbyteczne!
Źródło: ,,Pracodawcy” 2016/2017
Grafika: Pixabay.com