Flanelowa, z jeansu czy bawełny, wyrazista lub bardziej stonowana, obecna w szafach męskich, jak i damskich koszula w kratę znajduje wielu zagorzałych zwolenników, także wśród stylistów oraz projektantów. Co jakiś czas pojawia się na pierwszym planie tworzonych kolekcji, ożywiając kreacje na każdą okazję. Poznajmy historię tego kultowego stroju.
Początkowo koszulę w kratę nosili wyłącznie mężczyźni. Modę na koszulę w kratę wśród kobiet zapoczątkowała Dolly Parton.
Jako pierwsi bawełnianą koszulę w kratę przywdziali kowboje z Dzikiego Zachodu. Idealnie przylegała do ciała i świetnie podkreślała męskie sylwetki. Do tego była niezwykle wygodna. Od kowbojów przejęli ją muzycy country, a następnie przeniknęła do kręgów popkultury, gdzie stała się obowiązkowym elementem ich stylizacji. Stamtąd bardzo szybko przeniknęła do świata mody miast i miasteczek Ameryki XX wieku. Trafiła również do Europy i Australii. Wciąż jednak nosili ją tylko mężczyźni. Jako pierwsza kobieta w koszuli w kratę wystąpiła Dolly Parton. To również ona zapoczątkowała modę na ten element garderoby wśród pań. Udowodniła jednocześnie, że z jej pomocą można zbudować szalenie kobiece, uwodzicielskie, a jednocześnie urocze damskie kreacje.
Lata 90. ubiegłego wieku sprawiły, że koszula w kratę stała się modnym dodatkiem wśród ówczesnych nastolatków. Zestawiona z ciężkimi butami i jeansami, robiła furorę tak wśród młodych mężczyzn, jak i kobiet.
Obecne czasy także polubiły koszulę w kratę, tyle, że nadały jej nieco inny wygląd i charakter. Dzisiaj można przebierać w rozmaitych fasonach i krojach. Zmienił się także materiał, z którego są szyte. To nie tylko cienka, ale bardzo przyjemna dla skóry i ciepła bawełna, ale również poliester, który zmienił koszulę w kratę w element eleganckich kreacji, a także wiskoza, dzięki której koszula w kratę zyskała na lekkości i delikatności. Często są też zdobione rozmaitymi dodatkami, jak pagony czy ogromne kieszenie lub finezyjne kołnierzyki.