Na punkcie tej dyscypliny sportowej oszalało niemal pól Polski. Być może, dlatego, że – jak przekonują dietetycy i trenerzy – bieganie to jedna z najprostszych, a tym samym najbardziej efektywnych metod odchudzania. Aby móc się o tym przekonać, trzeba wybrać dobre buty do biegania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Bieganie to obecnie jedna z najbardziej rozpowszechnionych form aktywności fizycznej. Zachęcają do jej uprawnia trenerzy i dietetycy. Poza tym bieganie doskonale relaksuje, a przy tym pomaga w budowaniu ogólnej kondycji. Zanim jednak zdecydujemy się na swoją pierwszą przebieżkę, potrzebny jest odpowiedni ekwipunek. Na niezbędnik biegacza składają się: wygodne spodnie lub legginsy; bawełniana koszulka/top/bluza z kapturem lub odzież termoaktywna; sprzęt monitorujący; kobiety powinny zadbać o dobrze dopasowany stanik sportowy. Latem potrzebne będzie dodatkowo okrycie głowy oraz dobry antyperspirant. Jednakże najważniejszym elementem niezbędnika są buty do biegania. To od nich zależy komfort biegacza, ale i jego bezpieczeństwo w trakcie wykonywania aktywności. Ich wielość na rynku daje swobodę wyboru. My podpowiadamy, czym kierować się w trakcie wyboru.
Wybieramy idealne obuwie do biegania
Aby kupić naprawdę dobre buty sportowe do biegania, nie wystarczy kierować się modnymi reklamowanymi modelami czy ich atrakcyjnym designem. Najważniejsze elementy wyboru to:
- Właściwy rozmiar
Buty do biegania muszą być o 0,5 – 1cm większe niż te, które nosimy na co dzień. W trakcie przymiarki należy sprawdzić czy luz przy paluchu jest na szerokość naszego kciuka – jeśli tak, to znaczy, że jest to idealny rozmiar. Pięta nie może uciekać z buta.
- Rodzaj podłoża
Wybierając obuwie do biegania należy dopasować je do terenów, po których zamierzamy biegać:
- warunki miastowe – buty z bieżnikiem czyli podeszwą gładką, ale lekko pofałdowaną;
- leśno – górskie obszary – buty z bardziej agresywnym, głębokim bieżnikiem.
W obu przypadkach szukaj obuwia z antypoślizgową podeszwą oraz wzmocnioną cholewką.
- Cel biegania
Jest ważny, aby obuwie ułatwiało jego osiągnięcie:
- trening / rekreacja – obuwie cięższe w wadzie między 300-400g;
- zawody – obuwie lekkie od 150-280g; im bardziej doświadczony biegacz – tym jego obuwie powinno być lżejsze.
Twoja waga
Ciężar ciała biegacza to także ważny element wyboru obuwia. Jeśli waży on więcej niż 80kg, powinien zainwestować w buty z dobrą amortyzacją na pięcie i podbiciu oraz wzmocnioną środkową częścią podeszwy.
Idealnym momentem na przymiarkę obuwia do biegania, jest końcówka dnia. będzie to równorzędne z uczuciem przebiegnięcia kilku kilometrów.