Food truck to samochód dostawczy przerobiony na mobilną gastronomię. Pierwsze samochody z jedzeniem pojawiły się w naszym kraju około 5 lat temu. Obecnie w Polsce mamy ponad 300 food trucków i tego typu biznes rozwija się bardzo szybko.
Biznes oparty o food trucki nie zawsze związany jest z małą, rodzinną gastronomią. Coraz częściej mamy do czynienia z całą siecią samochodów opartych na franczyzie. Zdaniem specjalistów z działu sprzedaży rynek food truck w naszym kraju ma ogromny potencjał do rozwoju.
Najwięcej mobilnych punktów gastronomicznych znajduje się obecnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Katowicach. Wśród polskich food trucków znajdziemy popularne samochody z amerykańskim i meksykańskim jedzeniem, ale coraz więcej jest punktów z jedzeniem wegańskim wytwarzanym w oparciu o ekologiczne i bezglutenowe produkty, jak również kawiarni na kółkach.
Zdaniem specjalistów od biznesu na kółkach, food truck jest zajęciem kosztownym, ale przynoszącym niezłe dochody. Zakup wozu i wyposażenie go w kuchnię oraz wszystkie potrzebne sprzęty pochłania koszty około 50-100 tysięcy złotych, a do tego trzeba zaliczyć jeszcze prawo do postoju lub tzw. placowe. Szacuje się, że prowadząc biznes w Polsce, w mieście do około 100 tysięcy mieszkańców, można zarobić na food truckach ponad 6 tysięcy złotych, a w największych miastach w Polsce nawet 12 tysięcy złotych miesięcznie.
Najwięcej zysków przynoszą food truckowym gastronomiom wydarzenia plenerowe odwiedzane chętnie przez młodych ludzi. Szczególnie ważny jest kalendarz imprez odbywających się w okresie lata – np. trójmiejski Open’er, płocki Audioriver, czy warszawski Orange.