Sportowe wyzwania to propozycja dla wszystkich miłośników aktywnego trybu życia. Polegają one na wykonywaniu przez 30 dni określonego planu treningowego. Obecnie największą popularnością cieszą się wyzwania na przysiady, deskę oraz brzuszki.
Przysiady, brzuszki, a może wykroki – od propozycji sportowych wyzwań aż się roi w sieci. Niektóre układane przez specjalistów, inne przez osoby, które czują się raźniej pracując w grupie nad swoim ciałem czy wagą. Według ekspertów, takie wyzwania przynoszą wyraźne rezultaty w zmianie sylwetki. Wiele z nich można znaleźć w sieci w atrakcyjnej postaci tak lubianych aplikacji sportowych na smartfony. Aplikacje pozwalają mieć kontrolę nad wykonywanym wyzwaniem oraz śledzić swoje postępy. Dobrym pomysłem jest wykonanie zdjęcia swojej sylwetki w dniu rozpoczęcia wyzwania, a następnie po jego zakończeniu. Progres, jaki zauważymy – nawet przy nieregularnym wykonywaniu ćwiczeń – może stać się dla nas prawdziwą motywacją do dalszej zmiany.
Na czym to polega?
Wyzwania sportowe to nic innego, jak plany treningowe ułożone na 30 dni. Na każdy dzień przypada inna określona liczba powtórzeń danego ćwiczenia. Im dłużej trwa wyzwanie, tym staje się ona wyższa. Treningi te opracowywane są przez specjalistów, ale niekiedy ich autorami stają się osoby potrzebujące wsparcia i motywacji do działania. Odhaczając kolejne dni i mając świadomość, że w wyzwaniu bierze udział jeszcze jedna osoba lub cała grupa, trwają przy swoim postanowieniu.
Czy warto?
Specjaliści od wyzwań w postaci aplikacji sportowych, twierdzą, że 30 dni to odpowiedni czas, aby zauważyć zmianę w swojej sylwetce. Dodajmy, że psycholodzy utwierdzają nas w przekonaniu, że czynność powtarzana przez 21 dni staje się z czasem nawykiem – w przypadku ćwiczeń fizycznych jest to bardzo zdrowy nawyk. Oczywiście nie każde wyzwanie może zakończyć się sukcesem. Nie należy jednak obwiniać o to ani autora, ani tym bardziej siebie. Być może ciało, nie było przygotowane na taki wysiłek lub ćwiczenia były zbyt łatwe. Wtedy polecamy wejść na wyższy poziom lub zmodyfikować ćwiczenie w najprostszy z możliwych sposobów czyli … wykonując je z obciążeniem. Temu celowi służą: hantle, piłki, obciążniki na nogi i ręce. Możemy też wykorzystać w tym celu butelki z wodą lub plecak z obciążeniem w postaci książek, butelek z wodą czy kilogramowych torebek z mąką, ryżem lub innym produktem sypkim. Ważne, aby zastosowane w przypadku plecaka obciążenie wynosiło 10% naszej aktualnej wagi. Ale zmiana wagi czy wyglądu oraz nabycie nowego, zdrowego nawyku to nie jedyne korzyści, jakie mogą stać się naszym udziałem. Inne efekty, jakich możemy się spodziewać to:
- odkrycie nowej pasji
- świetna alternatywa dla kolejnej godziny przed komputerem czy oglądaniu ulubionego serialu
- wzrost kondycji
- poprawa kondycji i wyglądu skóry
- więcej energii
- podwyższona samoocena
- śmiałe podejmowanie nowych celi i wyzwań
- wdrożenie się do działań konsekwentnych i systematyki.
***
Sportowe wyzwania udowadniają nam, że nasze ciało nie jest obojętne na to, w jaki sposób się z nim obchodzimy. Zmiany, jakie możemy zauważyć po zakończeniu wyzwania mogą nas zachęcić do dalszego działania. Być może nawet pod okiem trenera. Możliwość jego dowolnej modyfikacji daje przy tym szansę osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, treningami czy odchudzaniem. Jeśli nawet nie schudniemy czy nasza figura zmieni się minimalnie, pozostanie z nami dobry humor oraz wzrośnie nasza samoocena.