Wiesz, że nie tylko dieta czy brak ruchu utrudniają chudnięcie? Wyjaśniamy co jeszcze powoduje, że waga wciąż stoi w miejscu lub sylwetka uparcie nie chce się zmienić.
Rozregulowana gospodarka hormonalna
Zmiany hormonalne są nieuniknione i w większości uzależnione od wieku. Te, które warunkują przybieranie na wadze dotyczą wahań poziomu takich ważnych hormonów, jak:
- estrogeny – doprowadzają one do spowolnienia przemiany materii oraz są odpowiedzialne za poprawne spalanie węglowodanów i tłuszczów; zmiana ta dotyczy głównie kobiet;
- testosteron – z wiekiem następuje niemal całkowity jego zanik; w efekcie metabolizm również zaczyna w znaczny sposób zwalniać, co powoduje przyrost tkanki tłuszczowej głównie na brzuchu;
- prolaktyna – nadmiar tego hormonu powoduje wzrost apetytu na słodycze, zaś jej niedobór prowadzi do zaburzeń przemiany materii.
Zmiany w obrębie układu pokarmowego
Mają one również związek z wiekiem. Im stajemy się starsi, tym tracimy więcej kosmków jelitowych, co prowadzi do zmniejszenia zdolności wchłaniania pokarmu. To w efekcie prowadzi do odkładania się jedzenia w postaci tłuszczu, który głównie atakuje wątrobę.
Nieregularne spożywanie posiłków
Powoduje spowolnienie metabolizmu. Poza tym organizm nieregularnie karmiony przestawia się na tryb gromadzenia zapasów, aby wytrzymać dłużej bez posiłku. Regularne jedzenie co 2-3 godziny powoduje, że dłużej trawimy jedzenie, przez co ustrój funkcjonuje normalnie.
Brak wody
W ciągu dnia powinniśmy spożywać przynajmniej 2 litry (8 szklanek) wody. Wtedy nasz metabolizm pracuje we właściwym tempie. Niestety zaczynając walkę z nadwagą wielu z nas nie praktykuje tego zdrowego nawyku. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze – wydaje się nam, że organizm nie jest w stanie poradzić sobie z taką ilością płynu. Po drugie – odnosimy mylne wrażenie, iż woda powoduje obrzmienie organizmu i przybieranie na wadze. Takie błędne przekonania powodują, że organizm gorzej radzi sobie z usuwaniem nadmiaru toksyn, a zamiast usuwać wodę – zatrzymuje ją. Stąd też często obserwowane opuchnięcia czy obrzmienia na twarzy oraz nogach.
Niedoczynność tarczycy
Zaburzenie to prowadzi do wzrostu masy ciała oraz stopniowego rozregulowania metabolizmu. Tarczyca zaczyna produkować coraz mniej hormonów, w związku z czym dochodzi do wolniejszego spalania tłuszczu, białka oraz węglowodanów.
źródła: Tylko Zdrowie(01/2017); fotografia_freeuse.io