W dniu dzisiejszym (9.08) padł nowy rekord ciepła w Polsce – termometry we Wrocławiu pokazały 38 stopni C w cieniu. To niemało – prawda? A czy wiecie, że w niektórych miejscach na świecie jest dużo cieplej? Poznajcie 5 najcieplejszych miejsc na świecie.
Przez Polskę po raz kolejny już, przechodzi fala iście tropikalnych upałów. Ciężko sobie z nimi poradzić. Szczególnie, gdy urlop nie jest nam akurat pisany. Ale czy wiecie, że istnieją takie miejsca, w których nasze trzydziestoparo-stopniowe rekordy temperatur, brzmią jak ponury żart? Otóż, w niektórych rejonach na ziemi normą jest 50 i więcej stopni, a ich mieszkańcy zmuszeni zostali do przystosowania się do takich warunków. Poznajcie 5 najcieplejszych miejsc na świecie.
Tam temperatura nikogo nie rozpieszcza
Istnieją na świecie miejsca, w których słupek rtęci sięga powyżej 50stopni Celsjusza i chociaż ciężko w to uwierzyć, istnieje tam życie. Przykładem jest tu między innymi Dolina Śmierci w Kalifornii. Miejsce to uznawane jest za najcieplejsze na ziemi. W środku dnia pokrywająca ją powierzchnia rozgrzewa się do ponad 100 °C (!). Najwyższa temperatura, jaką tam dotąd odnotowano wynosiła 57stopni C – do tej pory, żaden inny obszar nie zdołał pobić tego swoistego rekordu.
Na naszym globie, znajdują się też miejsca, w których – mimo iście piekielnych warunków pogodowych – toczy się normalne życie. Wymienia się wśród nich:
miasto Ghadames (Libia)
temperatura powietrza dochodzi tu średnio do 55 st.C. Jego mieszkańcy chronią się przed upałami w specjalnie konstruowanych domach z grubych, błotnistych i wapiennych murów. Dachy poszczególnych budynków łączą się ze sobą, co tylko potęguje ochronę. Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
miasto Timbuktu (Mali)
Jego mieszkańcy są zmuszeni do walczenia z 54-stopniowym upałem. Ulice miasteczka, bardzo często przykrywa gruba warstwa piachu nanoszonego przez częste w tych regionach piaskowe burze.
miasto Wadi Halfa (pogranicze Sudanu i Egiptu)
Z arabskiego oznacza suchą i gorącą dolinę i taka też jest natura tego miejsca. Rekordowa temperatura 53 st. C. Prócz upałów, mieszkańcy muszą radzić sobie z piaskowymi burzami, które bywają tak silne, że ograniczają całkowicie widoczność. padła tam w kwietniu 1967 roku.
miasto Ahwaz (Iran)
Średnia temperatura lipca wynosi tu 47 st. C. To nie tylko gorące, ale również suche miasto z 10mm deszczu na roku… W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zatrudnianych tam osób, zakazuje się wykonywania wszelkich prac na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia.
Temperatura kontra nauka
Najcieplejsze miejsca na Ziemi, wzbudzają wiele emocji. Jednak według naukowców, naprawdę najcieplej jest w miejscach, gdzie wykonanie pomiarów, jest rzeczą praktycznie niemożliwą. Według nich do takich miejsc zaliczają się pustynie: Sahara, Gobi, Sonora, Lut. Ma to związek zarówno z bardzo surowym klimatem, jak i z odległościami, w jakich znajdują się owe miejsca. Według Davida Mildrexela, wybudowanie i konserwacja stacji meteorologicznych oraz okresowe badania na tych obszarach, jest zwyczajnie niepraktyczne.
źródło: tvnmeteo.tvn24.pl; turystyka.wp.pl