Czy możesz pochwalić się zdrowym nawykiem związanym z zasypianiem? Teraz pewnie dziwisz się, że coś takiego w ogóle istnieje! A jednak!
Zasypianie nie wydaje się nam jakimś szczególnie trudnym zadaniem do wykonania Ot, przykładamy głowę do poduszki i udajemy się do krainy marzeń. Niestety okazuje się, że warto przeanalizować, co wiemy na temat zdrowego zasypiania, bo może się okazać, że jednak niewiele.
Mit numer jeden: Tabletki na sen są nieszkodliwe
Oczywiście wszystko zależy, co rozumiemy pod pojęciem nieszkodliwe. Okazuje się jednak, że przyjmowanie leków ułatwiających zasypianie może się różnie skończyć. Badacze zarejestrowali przypadki zmian nawyków żywieniowych czy nawet lunatykowanie. Przyjmowanie tabletek zapewnia nam jedynie 15 minut dodatkowego snu. Pytanie brzmi, czy warto je przyjmować? Może lepiej stosować naturalne metody ułatwiające zasypanie.
Mit numer dwa: Napoje energetyczne sprawiają, że cały dzień mam dużo energii
Nie da się ukryć, że takie napoje zapewniają tymczasowy wzrost energii i nie zasypiamy w ciągu dnia czy nawet nocy. Niestety ten chwilowy przypływ energii nie zapewni nam ochrony przed negatywnymi skutkami braku snu, jakimi są np. choroby serca, cukrzyca czy przyrost wagi.
Mit numer trzy: Telewizja przed snem pomaga zasnąć
Ludzie cierpiący na bezsenność często oglądają telewizję, aby szybciej zasnąć. Niestety naukowcy potwierdzili, że efekt jest całkowicie odwrotny. Światło emitowane przez odbiornik redukuje ilość melatoniny, jaką produkuje nasz organizm, przez co o wiele trudniej nam zasnąć. Może lepiej sięgnąć jednak po lekturę?
Mit numer cztery: Wczesne chodzenie spać i wstawanie spowoduje, że będziemy zdrowi
Najważniejsza jest ilość snu dostarczana organizmowi, a to różni się w zależności od populacji. Dlatego mówimy o skowronkach i o sowach, dla których idealne są zupełnie różne rytmy funkcjonowania. Jeśli osoba chodząca spać późno chciałaby przestawić się na wczesne chodzenie spać i wstawanie mogłaby sobie zaszkodzić. Wpłynęłoby to, na jakość snu i produktywność w ciągu dnia.
Mit numer pięć: Jeśli nie możesz spać w nocy, nie wychodź z łóżka
Swoją sypialnię i łóżko traktuj jako miejsce do spania a nie komnatę tortur. Jeśli obudzisz się w nocy i w ciągu następnych 20minut nie możesz zasnąć, wyjdź z łóżka i idź do innego pokoju. Zadbaj o to by w pokoju było ciemno, jeśli musisz zapalić światło niech będzie delikatne. Unikaj czynności wymagających oświetlenia (czytanie książek w łóżku) lub urządzeń elektronicznych (szczególnie szkodliwe jest światło z laptopów, telefonów i tabletów, ponieważ redukuje wydzielanie melatoniny). Zamiast tego postaw na pilates, rozciąganie lub medytację. Gdy poczujesz senność, wróć do sypialni i spróbuj zasnąć.