Sprawny, czyli utrzymywany w dobrej kondycji mózg to szalenie ważna sprawa. I nie chodzi tu jedynie o kwestie związane z pracą umysłową, a o skuteczną ucieczkę przed zmianami demencyjnymi czy Alzheimerem. Oto proste ćwiczenia dobre dla naszego mózgu.
Codziennie zaserwuj mózgowi jakąś nowość
Nasz mózg ma szansę utrzymać się w dobrej kondycji, gdy nie będzie skazany na monotonię. Od czasu do czasu warto chociażby zacząć lub zakończyć dzień w nieco inny sposób; pójść na przystanek inną drogą; odwiedzić inny sklep niż dotychczas. Chodzi o to, by dostarczyć mózgowi nowych bodźców i informacji.
Trenuj pamięć
Okazji ku temu jest naprawdę dużo. Zrób listę zakupów, ale … wcześniej naucz się jej na pamięć. Ułóż przed sobą różnokolorowe owoce. Zrób zdjęcie tej „układanki”. Wymieszaj owoce, a następnie staraj się odtworzyć ich układ. Codziennie staraj się poznać nowe słowo z języka, którego chcesz się nauczyć.
Próbuj nowych czynności
Jednym słowem poszukaj sobie nowego hobby lub urozmaić dotychczasowe. Jeśli do tej pory Twoim ulubionym gatunkiem literackim był kryminał, sięgnij po coś zupełnie innego. Co dziennie posłuchaj – przynajmniej fragmentu – piosenki czy dowolnego utworu muzycznego z każdego gatunku.
Łącz trening fizyczny z umysłowym
Lubisz biegać? Maszerować? Ćwiczysz na rowerze stacjonarnym lub stepperze? Poświęć chociaż kilka minut treningu na przyswojenie nowych słówek w obcym języku lub powtarzaj nazwy europejskich stolic.
*
Jak widzisz trenowanie mózgu czy dbałość o jego dobrą kondycję, nie jest takie trudne. Ze względu na fakt, że nie wymaga przy tym nakładów finansowych ani większego wysiłku, warto by wszedł nam w nawyk. Zwłaszcza, że jak alarmują statystyki, na chorobę Alzheimera – największego wroga naszego mózgu – choruje już blisko 350 tys. osób, a do 2050roku liczba ta może sięgnąć nawet ponad miliona Polaków.
**źródło: Be Active 10/2018
grafika: pixabay.com