Gdy Twoja pociecha kolejny raz odmawia zjedzenia pysznej zupki, którą tak starannie przygotowałaś, albo wybiera bajkę zamiast kolacji, wpadasz w irytację. To naturalne. Przemawiają przez Ciebie przekonanie, że jesteś złą matką, a z drugiej strony przesadna troska o prawidłowy rozwój swojej pociechy. Jednakże karczemna awantura o zjedzenie posiłku, to tylko jeden z zasadniczych błędów. Poznaj te najbardziej popularne i zobacz, jaki mogą odnieść skutek.
Nagradzanie za zjedzenie posiłku
Taką nagrodą może być spacer do ulubionego parku albo nowa zabawka. Dziecko z pewnością ulegnie tej – z pozoru niewinnej formie szantażu, ale … No właśnie – nauczy się, że to zachowanie przynosi mu korzyść. Z czasem może przenieść takie działanie na inne sfery swojego życia.
CO W ZAMIAN?
Daj dziecku wybór co do tego, kiedy będzie chciało zjeść obiad czy kolację. Dziecięce żołądki też muszą chwilę odpocząć, a dziecko musi nauczyć się rozpoznawać i sygnalizować swoje potrzeby – takie właśnie jak głód czy sytość. Musisz wykazać się przy tym czujnością, aby dziecko regularnie nie omijało każdego posiłku. Jeśli zauważysz wyraźną niechęć do pory dnia lub też samego posiłku, zapytaj dziecko w czym tkwi problem.
Zawstydzanie pociechy
Mówiąc maluchowi, że grzeczne dzieci ładnie jedzą obiadki, albo wskazywanie, że Karolek (brat/kolega) zjadł już dawno swoją zupkę, wysyłasz mu komunikat, że jest gorsze niż inne dzieci oraz wyzwalasz niechęć do „perfekcyjnego Karolka”. Dziecko może i zje posiłek, ale zrobi to tylko po to, by uniknąć nieprzyjemnego uczucia bycia kimś gorszym.
CO W ZAMIAN?
Możesz wykorzystać do zachęty … ulubionego bohatera Twojej pociechy. Jak? Rzucając, że Batman na pewno jadł obiady, które robiła mu jego mama i dlatego wyrósł na takiego super-bohatera. Dzieci – zwłaszcza te młodsze – lubią naśladować swoich idoli. Spróbuj – to może zadziałać.
Zmuszanie / wywieranie presji
To kolejny błąd. Dziecko szybko nauczy się kojarzyć posiłek z czymś nieprzyjemnym. W rezultacie zacznie dążyć do celowego wymigiwania się od jedzenia. Poza tym jedzenie w stresie samo z siebie odbiera apetyt. Wywieranie presji typu – jak nie zjesz, mamie będzie smutno – również może przynieść odwrotny skutek. Dziecko ma jeść nie dla Twojej przyjemności, ale dlatego, że faktycznie jest głodne.
CO W ZAMIAN?
Zadbaj o atrakcyjność posiłku. Baw się i eksperymentuj ze: smakami, kolorami, konsystencją. Zrób kolorowe kanapki. Narysuj buzię jogurtem na talerzyku. Użyj foremek do wykrawania ciastek. Sięgnij po gotowe różnokolorowe lub w śmiesznych kształtach produkty (pamiętaj, by sprawdzić skład!). Pobawcie się w quiz pt. Co to za smak? Najpierw dziecko zakrywa oczy rodzicowi i podaje mu kawałki jedzenia, a potem na odwrót. Zróbcie konkurs na to, kto szybciej zje zupę. Nagrodą może być przepyszny deser albo ulubiona bajka. Może zajmie Ci to trochę czasu, ale będzie o wiele bardziej skuteczne, niż straszenie czy wywieranie na dziecku jakiejkolwiek innej formy presji.
źródła: Poradnik Zdrowie 4/2017; blog mataja.pl; Porady lekarza rodzinnego: Jak wychować trudne dziecko
zdjęcie _ pixabay.com