Przedwiośnie to nie tylko trudne przesilenie wiosenne, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule. To również czas zwiększonej podatności na różnego rodzaju infekcje. Bakterie i wirusy mają teraz otwartą drogę do osłabionego zimą ustroju. Dziś zdradzimy Wam 3 proste sposoby na to, jak uniknąć przedwiosennych infekcji.
Zadbaj o dobry nastrój
System odpornościowy jest powiązany ściśle z układem nerwowym. Stąd też wszelkie objawy przesilenia wiosennego dotyczące sfery psychicznej – negatywne myślenie, spadek nastroju – a do tego przedłużający się stres, burzą barierę ochronną organizmu. Dlatego warto zadbać w tym trudnym czasie o chwile relaksu. Na psychikę dobrze wpływają również spotkania ze znajomymi, długie spacery czy wykonywanie wszystkiego tego, co przynosi nam ukojenie lub przyjemność oraz pozwala porzucić choć na chwilę negatywne odczucia.
Zaplanuj 30minutową przerwę na aktywność fizyczną
Istnieją badania wg. których osoby regularnie ćwiczące rzadziej się przeziębiają. Ma to związek z faktem, iż ruch pobudza produkcję przeciwciał. Poza tym przyczynia się on do wzrostu poziomu endorfin – hormonów odpowiedzialnych za nasz dobry nastrój. Najbardziej efektywny sposób to 30-minutowy trening o średniej intensywności. Jeśli macie problem z doborem odpowiedniej wiosennej aktywności, możecie skorzystać z naszego przewodnika na temat najlepsza forma aktywności na wiosnę.
Pamiętaj o higienie
Większość z bakterii i wirusów przenosi się drogą kropelkową. Stąd też często osiadają one na klamkach, przyciskach windowych czy bankomatowych. Aby osłabić ich działanie należy postawić na dokładne mycie rąk ciepłą wodą z odrobiną mydła przez co najmniej 20 sekund. Poza tym, w trakcie tego zabiegu należy oczyścić nie tylko wnętrze dłoni, ale również ich brzeg oraz co ważne – przestrzenie między palcami.
***
Jeśli nie chcesz chorować na początku wiosny, koniecznie zmień dietę. Oznacza to w praktyce, że powinny pojawić się w niej w zwiększonej dawce produkty zawierające w swoim składzie:
- dobre bakterie – mobilizujące zarówno układ immunologiczny, jak i nerwowy; są to m.in. kiszonki, jogurty naturalne oraz kefir;
- witaminy: A, C, E oraz cynk, selen i żelazo – najwięcej znajdziesz ich w zielonych owocach, produktach pełnoziarnistych oraz chudym mięsie i olejach roślinnych.