Dziecko

3 najgorsze konsekwencje kar fizycznych wobec dzieci

Klaps, szarpnięcie czy uderzenie w twarz – to najczęstszy często niekontrolowany odruch rodzica, który poczuł się bezradny wobec zachowania swojej pociechy. Niestety nawet jedno uderzenie potrafi przynieść ze sobą wiele nieprzewidzianych konsekwencji, które mogą wpłynąć negatywnie na jego przyszłe, dojrzałe i samodzielne życie.

Dlaczego rodzice stosują kary fizyczne?

Według specjalistów bicie dzieci to forma przejawu własnej słabości. Sięgają po nią również rodzice, którzy sami byli w ten sposób wychowywani. Kary fizyczne traktowane są także, jako wyraz dominacji i wyższości rodzica nad dzieckiem, zgodnie z zasadą: córka/syn musi wiedzieć, kto tu rządzi. Rodzice, którzy uciekają się do tego typu form wychowawczych, nie potrafią nawiązać poprawnych relacji ze swoją pociechą.

Jakie konsekwencje może pociągać za sobą karanie fizyczne?

Rodzice, którzy stosują kary fizyczne wobec swoich dzieci, nie zdają sobie sprawy, jak poważne konsekwencje może pociągać za sobą ich postępowanie. Skazują tym samym swoje pociechy na utrudniony start oraz zaburzone relacje z innymi. Bicie jest złe, ponieważ:

Odbiera poczucie własnej wartości
Dziecko wobec, którego zastosowana została kara fizyczna czuje się poniżone. Rodzi się w nim przekonanie, że nie zasługuje na szacunek, ani dobre traktowanie przez nikogo. Wzrasta też ryzyko, że z dziecka bitego przez rodziców, wyrośnie dorosły i niepewny siebie człowiek.

Zaburza umiejętność kontrolowania własnych emocji
Bite dzieci wzrastają w przekonaniu, że takich emocji, jak: gniew czy złość nie należy powstrzymywać, tylko dawać im natychmiast upust. W późniejszym wieku również nie będą ich hamowały. Wreszcie, może stać się to ich sposobem na komunikowanie z innymi, także tymi, którzy staną się im bliscy.

Budzi strach przed budowaniem bliskich relacji
Dzieci, które były bite odsuwają się znacznie od swoich rodziców. Wzrastając w atmosferze braku: akceptacji, poczucia bliskości i bezpieczeństwa, przestają odczuwać potrzebę bycia kochanym i obdarzania tym uczuciem innych. Stają się przez to skazane na samotność. Zwiększa się też prawdopodobieństwo, że nie będą umiały odwzajemnić żywionych wobec nich ciepłych uczuć.

***
Chociaż w chwili silnego wzburzenia z powodu niewłaściwego zachowania pociechy, najchętniej uderzylibyśmy je, aby dać sygnał, że nam się to nie podoba, trzeba uruchomić „hamulec bezpieczeństwa”. W przeciwnym wypadku, wyślemy dziecku jasny komunikat, że jest ono: niekochane, niechciane i niepotrzebne. To z kolei pociągnie za sobą lawinę negatywnych skojarzeń i emocji.  W dziecku prawie na pewno, powstanie zniekształcony obraz samych siebie. Nauczy się ono, że jedynie przemoc rozwiązuje wszelkie problemy. Możemy też liczyć się z tym, że … dziecko odpowie nam w przyszłości tym samym gestem, którego go nauczyliśmy…

Więcej na temat tego, jak opanować złość wobec dziecka, znajdziecie Państwo w broszurze: http://www.dziecinstwobezprzemocy.pl/repository/edukacyjne/zamiast_klapsow.pdf .

źródło: Porady lekarza rodzinnego: jak wychowywać trudne dziecko; dziecinstwobezprzemocy.pl
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top