Edukacja

Tradycje Wielkanocne ze świata

Dziś wiele z tradycji wielkanocnych odchodzi w zapomnienie. Nie mamy czasu kultywować rodzinnych zwyczajów. A jak jest na świecie?

Niektóre ze zwyczajów wielkanocnych nie do końca mogą nam się kojarzyć z tym duchowym dniem, ale jednak wciąż wiele osób nie pozwala o nich zapomnieć. To też kolejny pretekst do spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Zajączek Wielkanocny to zwyczaj prosto z Niemiec. Miał on pełnić funkcję Świętego Mikołaja tyle, że wiosną. Decydował czy dzieci były grzeczne czy niegrzeczne i czy mogą zaczynać świętowanie z dorosłymi. Tradycja przyjęła się w Stanach Zjednoczonych wraz z kolejnymi imigrantami przybywającymi tam w XVIII wieku. Dzieci budowały dla zajączka gniazda ze słomy, które później wypełniały kolorowymi jajkami.

We Francji to czas przygotowywania największego omleta na świecie. Co roku w Bessieres kucharze przygotowują omlet z 5000 jajek, którym karmią około 1000 ludzi zebranych na rynku. Podobno początkiem tej tradycji była wizyta Napoleona ze swoim wojskiem w tym mieście. Mieszkańcy przygotowali mu tak dobry omlet, że zarządził on, aby następnego dnia zebrać na rynku wszystkie jajka, jakie mieszkańcy miasta wtedy posiadali i przygotować mu podobne danie.

Niemcy to źródło również tanecznej tradycji. Taniec z jajkami miał polegać na tym, aby na wyłożonej kruchymi jajkami podłodze tańczyć w taki sposób, aby nie stłuc żadnego. Co ciekawe ta stara tradycje wciąż kultywowana jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i niektórych państwach w Europie. Zasady mogą się różnić, ale najważniejsze jest, aby nie uszkodzić żadnej pisanki!

Jedną z tradycji, o których słyszał każdy Brytyjczyk to turlanie ugotowanych na twardo jajek z trawiastych zboczy. Tradycja ta szybko przeniosła się do Stanów Zjednoczonych i dzięki temu od 130 lat możemy oglądać jak wyścigi w toczeniu jajka rozgrywają się w Białym Domu.

Jedna z bliskich nam tradycji to stukanie się jajkiem ugotowanym na twardo. Każdy z członków rodziny dostaje swoją pisankę i ten, który zostanie na polu bitwy z jak najmniej uszkodzoną wygrywa!

Tradycje Wielkanocne występują nawet na tak odległych miejscach jak Bermudy. Tam dzieci w Wielki Piątek puszczają kolorowe latawce, które same wcześniej wykonały. Tradycja nawiązuje do wydarzenia z przeszłości, gdy jeden z nauczycieli próbował wytłumaczyć jak wstąpienie Jezusa do nieba.

(Źródło: telegraph.uk; Zdjęcie: pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top