Odżywianie ogólne

Sezon na depresję rozpoczęty. Sprawdź, jak go pokonać odpowiednią dietą.

Sezon jesień/zima to dość trudny dla naszego organizmu czas. Pod „sezonowym obstrzałem” znajduję się nie tylko system immunologiczny, ale i nerwowy. Aby sobie poradzić z osłabieniem, nie wystarczą suplementy. Siłę do obrony przed obniżeniem nastroju można czerpać także z odpowiedniej diety. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać dieta antydepresyjna.

Kubek gorącej czekolady to stanowczo za mało!

Niestety to prawda, chociaż z pewnością to właśnie ten napój najbardziej kojarzy się nam ze skuteczną bronią przeciwko depresji. Dużo lepiej sprawdzi się tutaj dieta wzbogacona o produkty, które sprzyjają trwałej poprawie samopoczucia. Co powinno się w niej znaleźć? Po pierwsze – źródła tryptofanu czyli substancji pomocniczej w produkcji serotoniny przez mózg. Należą do nich: tofu, migdały, orzechy włoskie, ziarno sezamowe, pestki dyni. Po drugie – produkty bogate w kwasy Omega-3, które wpływają korzystnie na kształtowanie i wzmacnianie struktur mózgowych. Warto przy tym nadmienić, że istnieją badania według, których jeśli składnik ten znajdzie się w diecie niemowlaka (dostarcza się go wraz z mlekiem matki), to istnieje duża szansa na uniknięcie tego stanu w późniejszym wieku. Najlepsze źródła kwasów Omega – 3 stanowią: ryby (makrela, halibut, śledź, łosoś); olej lniany, orzechy włoskie, siemię lniane. W naszej diecie powinny też znaleźć się źródła kwasu foliowego, gdyż odkryto zależność między zaniżonym poziomem tego składnika we krwi, a występowaniem depresji, ale również Alzheimera. Najwięcej znajdziemy go w zielonych warzywach, roślinach strączkowych oraz orzechach. Ostatnim ważnym antydepresyjny składnik to produkty o dużej zawartości witaminy B12, która ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dostarczają jej głównie soja oraz produkty zwierzęce.

***
Jak zatem widzicie dieta antydepresyjna wcale nie wymaga wprowadzania jakiś kłopotliwych czy bardzo drogich produktów. Jeśli zdecydujemy się na ich wdrożenie skorzysta na tym nasza psychika. Pozbawieni czarnych myśli i negatywnych emocji, łatwiej poradzimy sobie z czekającymi nas wyzwaniami dnia codziennego. Staniemy się też bardziej skorzy do aktywności fizycznej, która także pomaga przy zwalczaniu depresji.

*źródło: Zdrowie z wyboru Zima 56/2016;
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top