Nauka

Samodyscyplinę można wyćwiczyć! (cz. 2)

Decydowanie o sobie to pierwsze zadanie dorosłości. To moment, gdy jesteśmy odpowiedzialni za dobre wybory i chcemy wypaść przy tym jak najlepiej. Można się tego nauczyć!

Czasami pokusy, jakie napotykamy na swojej drodze wydają się nie do pokonania. Na szczęście już wiemy, że samodyscyplina to umiejętność, której możemy się nauczyć i którą możemy wypracować samemu. Co jeszcze powinno nam pomóc?

Twórz zdrowe i proste nawyki. Nowe podejście do rzeczywistości może nam się wydawać trudne i demobilizujące. Aby nie zniechęcić się przedwcześnie, warto skupić się na prostych nawykach. Duży cel zbuduj realizując po drodze mniejsze jego części. Nie staraj się zmieniać wszystkiego od razy, pracuj nad systematycznością działań. Chcesz poprawić kondycję? Zacznij od 10 minut gimnastyki codziennie, zamiast od razu inwestować w karnet na siłownię. Myślisz o zdrowszym odżywianiu? Zanim wyrzucisz wszystko z szafki i zastąpisz to produktami 0% tłuszczu wprowadź zdrowe przekąski, przygotuj zdrowy obiad do pracy.

Dbaj o regularne i zdrowe posiłki. Nie ma nic gorszego niż działanie, gdy jesteśmy głodni a w efekcie poddenerwowani. To od razu wypływa negatywnie na naszą siłę woli. Będąc głodnym o wiele szybciej sięgniemy po niezdrowe przekąski. Niski poziom cukru we krwi powoduje, że o wiele częściej narzekamy, marudzimy i stajemy się pesymistami. Nie możemy się też odpowiednio skoncentrować, co wpływa niemal na wszystkie aspekty naszego życia.

Warto też zmienić podejście do samokontroli. Badania pokazują, że wierząc w to, iż mamy niewiele silnej woli wcale nie wypracujemy jej w sobie! Tworząc sobie przeszkodę sami utrudniamy sobie dojście do wyznaczonych celów. Jednak, jeśli coś Ci się nie uda, wybacz sobie! Każdemu zdarzają się potknięcia. Jeśli Tobie się to przytrafiło to wstań, przeanalizuj, dlaczego tak się stało i idź dalej.

A przede się wszystkim nagradzaj! Ta metoda działa tak samo na dzieci jak i na dorosłych. Gdy wyznaczasz sobie cel, wyznacz też jakąś nagrodę, która uwieńczy osiągniecie kolejnego punktu na liście. Chcesz być bardziej aktywny fizycznie? Ustal sobie przedział czasowy, w którym będziesz rozwijał swoje zdolności (np. codziennie dodaj 5 minut do porannej gimnastyki) i po tygodniu spraw sobie nagrodę, która tylko podkreśli Twój sukces! To sprawi, że będziesz chciał więcej i więcej!

Powodzenia!

(Źródło: enterpreneur.com, własne: Zdjęcie: pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top