Nauka

Samodyscyplinę można wyćwiczyć! (cz. 1)

Wszyscy stawiamy sobie cele: zawodowe lub prywatne, duże i małe. Czasami chcemy schudnąć, innym razem poprosić o podwyżkę czy dokonać rewolucji w życiu. W każdym z tych przypadków przydałaby się samodyscyplina.

Samodyscyplina to tak naprawdę zdolność do podejmowania odpowiednich decyzji i dokonywania właściwych wyborów. Ludzie z wysokim poziomem samokontroli spędzają mniej czasu na analizowaniu czy dana rzecz jest im potrzebna czy nie, łatwiej dokonują pozytywnych wyborów. Nie pozwalają emocjom wpływać na dokonywane wybory. Co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy zastanawiasz się czy jeszcze pospać czy może jednak pójść rano na siłownię. Ludzie, którzy mogą pochwalić się samodyscypliną są po prostu szczęśliwsi. A każdy sposób, aby szczęście osiągnąć jest ważny! Dobra wiadomość jest taka, że można nauczyć się samokontroli. Trzeba tylko chcieć i poczynić kilka kroków w tym kierunku.

Przede wszystkim sam ukształtuj swoją dyscyplinę. Uświadom sobie, że nie rodzimy się z nią! To umiejętność jak każda inna, która wymaga ćwiczeń i regularności. I jak w innych dziedzinach także tutaj praktyka czyni mistrza. Musisz pracować nad samodyscypliną każdego dnia, małymi kroczkami łatwiej będzie dojść do celu.

Poznaj swoje słabości. Warto przyznać się przed samym sobą, że mamy ich kilka i wyraźnie określić, co jest naszym kryptonitem. Nie wyobrażasz sobie wieczoru bez paczki chipsów, filmu bez tabliczki czekolady czy porannej kawy bez Facebooka? To wszystko ma na nas określony wpływ. Przyznaj się przed sobą, że masz słabości. Każdy je ma. Jednak, jeśli nie będziemy ich świadomi nie pokonamy ich!

Pozbądź się pokus. Wierzę w hasło, „co z oczu to z serca”! Może brzmi zabawnie, ale to się sprawdza! Jeśli chcesz się zdrowo odżywiać to, dlaczego z szafki wysypują się ciasteczka i batoniki? Chcesz być bardziej wydajny w pracy? Wyłącz Facebooka, gry i pasjanse, nie odbieraj prywatnego telefonu. Im mniej będzie Cię rozpraszać, tym bardziej skupisz się na zadaniu do wykonania. Usuń wszystko, co temu przeszkadza!

Ustal jasne cele i przygotuj plan ich realizacji. Samo hasło „samodyscyplina” bez określonego celu niewiele nam da. Określ, czym jest dla Ciebie sukces, jak go możesz osiągnąć i co może Ci w tym pomóc. W końcu, jeśli nie wiemy gdzie dokładnie idziemy to możemy się łatwo zgubić po drodze!

Już niedługo kolejne wskazówki!

(Źródło: enterpreneur.com, własne; Zdjęcie: pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top