Ćwiczenia/fitness/kulturystyka

Przepis na … nieefektywny trening

Wiele osób walczących z nadwagą, decyduje się włączenie do planu dnia aktywności fizycznej. Szybko jednak zauważają, że chociaż trenują ciężko, wytrwale i regularnie, nie osiągają oczekiwanych efektów. Dotyczy to zwłaszcza osób początkujących i tych, które robią to na własną rękę bez pomocy trenera. Zdradzamy najczęstsze błędy, które opóźniają widoczne efekty treningów.

Zbyt często i zbyt intensywnie

Adeptom sztuki odchudzania przez aktywność często wydaje się, że im dłużej i ciężej będą pracować nad swój sukces, tym szybciej go osiągną. Prawda wygląda jednak nieco inaczej. Chociaż na początku przygody ze sportem rozpiera Cię energia i masz wystarczająco dużo samozaparcia, nie oznacza, że masz trenować jak zawodowiec 7 dni pod rząd i to po kilka godzin dziennie. Twój organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego wyzwania, jakie przed nim stawiasz. Nie dając sobie czasu na regenerację – mięśnie tworzą się w trakcie odpoczynku, nie wysiłku – szybko opadniesz z sił, a Twój zapał może się nagle wypalić.

Początkujący powinni ćwiczyć nie częściej niż 3x w tygodniu. Najlepiej z jedno-dwudniową przerwą. Czas pojedynczego treningu nie powinien trwać dłużej niż 30-60 minut.

Bierne naśladownictwo swoich idoli

W sieci bez problemu można znaleźć filmy z treningów ulubionych idoli. Trudno jest oprzeć się chęci ich naśladowania. Zwłaszcza, gdy marzą nam się takie same efekty. Warto jednak z dużą ostrożnością podchodzić do tego typu wskazówek. Trzeba mieć na uwadze fakt, że są to głównie treningi osób, które już osiągnęły swój cel. Poza tym filmy z treningami mają też na celu uświadomienie innym, jak ciężką pracę trzeba włożyć w to, by osiągnąć taki cel. Aby naśladować idola w jego treningu, trzeba mieć też odpowiednie predyspozycje. Bez zdrowego podejścia szybko można poczuć rozczarowanie, a bez właściwego przygotowania – zrobić sobie nawet krzywdę.

Koncentracja tylko na jednej partii ciała

Uważamy, że skoro problemem jest brzuch – wystarczy trenować tylko brzuch. To spory błąd. Aby trening przyniósł oczekiwany rezultat, trzeba stosować ćwiczenia całego ciała. W przeciwnym wypadku nie zbudujemy ładnej sylwetki.

Monotonia treningów

Adepci odchudzania uważają, że jeśli dana forma ruchu przyniosła im oczekiwane rezultaty, a przy tym sprawia przyjemność, to nie należy jej zmieniać. Prawda jest nieco inna. Ciało szybko przyzwyczaja się do danego rodzaju aktywności. Dlatego, aby trening był naprawdę efektywny, warto co 4-8 tygodni coś w nim zmienić, a najlepiej dołożyć dodatkowy rodzaj ruchu.

Pomijanie rozgrzewki oraz rozciągania

To nagminny błąd, popełniany nie tylko przez początkujących, który może kosztować nas bólem mięśni, a nawet całego ciała czy zakwasami. Gdy zrezygnujemy z rozgrzewki, dodatkowo zapewniamy sobie ryzyko kontuzji.

***
Jak zatem widzicie łatwo zniszczyć już na wstępie efekty treningu. Brak wyników, a do tego doświadczenie kontuzji bardzo szybko mogą zaowocować demotywacją lub wmawianiem sobie, że się do czegoś nie nadajemy. Wtedy łatwo też o spadek poczucia własnej wartości. Co zrobić by uniknąć takich błędów? Wystarczy udać się po poradę do trenera. W ostateczności posiłkować się programami treningowymi dla początkujących. I co najważniejsze – zapamiętać prostą zasadę: SUKCES WYMAGA CZASU I CIERPLIWOŚCI. Powodzenia!

źródła: budujmase.pl; własne; poradnikzdrowie.pl; zdjęcie_freeuse.io

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top