Poradnik

Jak spędzić bezpieczne wakacje w tropikach?

Sezon na wakacyjne podboje mniej lub bardziej popularnych egzotycznych miejscowości, śmiało można uznać za otwarty. Aby jednak móc się cieszyć spokojnym wypoczynkiem, musimy zabrać ze sobą przede wszystkim … zdrowy rozsądek.

Wakacyjne wyjazdy w egzotyczne miejsca wciąż kuszą, mimo, że nie wszędzie jest już tak bezpiecznie jak dawniej. Zanim jednak spakujesz walizkę zrób wszystko, aby nie przywieźć z urlopu niechcianej pamiątki w postaci egzotycznej choroby. Tym bardziej, że objawy wielu z nich bywają trudne do szybkiego zdiagnozowania, co również wydłuża okres choroby, a tym samym może spowodować spore spustoszenia w organizmie. Najbardziej narażone na kontakt z wirusami chorobotwórczymi są najmłodsi podróżnicy oraz osoby starsze i po dłuższej chorobie. To o ich bezpieczeństwo należy zadbać w pierwszej kolejności.

Jak spędzić tropikalne wakacje z bezpieczeństwem w tle?

Wśród najskuteczniejszych w tym zakresie metod, na pierwszym miejscu wymienia się szczepienia ochronne. Nie każdy musi być zorientowany, jakie szczepienia należy wykonać. Taką wiedzę posiada lekarz medycyny podróży lub lekarz medycyny tropikalnej, któremu należy złożyć wizytę nie później niż 6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Szczepienia zalecane przed egzotycznymi wakacjami to spore obciążenie dla kieszeni – szczególnie, gdy wyjeżdża cała rodzina – jednakże na zdrowiu i bezpieczeństwie, nie wolno oszczędzać. Informacje poniżej pokażą Wam, jak kształtują się te koszta:

 • KZM (kleszczowe zapalanie mózgu) – ok.92zł; kierunki: Litwa, Łotwa, Białoruś, Czechy, Austria;
 • WZW A (trzy dawki – druga po miesiącu, trzecia po 6 m-cach od pierwszego szczepienia) – 160zł /dawka dla dorosłych; 130zł/dawka dla dzieci; kierunki: Egipt, Tunezja, Karaiby, Grecja, Turcja;
 • WZW B (trzy dawki) – 50zł/dawka; kierunki: Egipt, Tunezja, Karaiby, Grecja, Turcja;
 • MENINGOKOKI (jedna dawka) – ok. 195zł/dawka; kierunki: Afryka, Arabia Saudyjska;
 • ŻÓŁTA FEBRA – szczepionka w postaci tabletek od 230-680zł; kierunki: Afryka, Ameryka Południowa;
 • MALARIA – szczepionka w postaci tabletek od 150-200zł; kierunki: Afryka, Bliski Wschód, Ameryka Południowa i Środkowa.

Ale bezpieczny egzotyczny pobyt zapewniają nie tylko szczepienia. Przebywając za granicą należy wyeliminować ryzykowne zachowania, takie jak:

 • próbowanie owoców prosto ze straganu – choć kuszą kolorami, aromatem, a często również unikalnością, niosą ryzyko zatrucia pokarmowego;
 • kosztowanie lokalnych potraw serwowanych na ulicznych stanowiskach – mogą być bowiem przechowywane w niewłaściwych warunkach (pamiętajmy, że żołądki mieszkańców, są o wiele mniej wrażliwe niż przeciętnego Europejczyka);
 • spożywanie wody prosto z kranu – mogą znajdować się w niej niebezpieczne bakterie.

Takie nieprzemyślane postępowanie prowadzi zazwyczaj do pojawienia się biegunki. Niektórzy, jako skuteczny środek do jej powstrzymania stosują … mocny alkohol. Jednakże specjaliści przestrzegają przed tą metodą, ponieważ ich zdaniem środek ten dodatkowo powoduje odwodnienie oraz podrażnia żołądek. Chorobotwórcze wirusy i bakterie czają się nie tylko w jedzeniu czy wodzie. Ich nosicielami bywają insekty. Najgroźniejsze z nich to komary i związana z nimi malaria. Kierunki, gdzie ryzyko jej wystąpienia jest zwielokrotnione to: Afryka, Bliski Wschód, Ameryka Środkowa i Południowa. Aby uchronić się przed malarią należy:

 • 6 tygodni przed wyjazdem zażyć specjalny preparat ochronny,
 • zamykać okna na noc,
 • stosować moskitiery,
 • wybierając się w teren – jak najszczelniej zakryć ciało.

***

Pamiętajmy, że udane wakacje (i to nie tylko te egzotyczne) to przede wszystkim BEZPIECZNE WAKACJE. Dlatego, zanim wybierzemy kierunek swoich tegorocznych podbojów, dokładnie poczytajmy, jakie zagrożenia mogą tam na nas czekać. Takich informacji nie brakuje w internecie. Możemy je też znaleźć w większości przewodników turystycznych.

źródło: Moda na zdrowie 06/2016

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top