Popularne

Chwiejni emocjonalnie? Uciekaj od nich!

Życie z taką osobą jest pełne skrajności – ciagle niepewne – to jak narkotyk, który uzależnia drugą osobę od tak skrajnych emocji. Chwiejni emocjonalnie – czyli jacy? Czego możemy się po takich ludziach spodziewć, jak ich rozpoznać i w jaki sposób z nimi funkcjonować radzi Ewa Guzowskapsycholog, psychoterapeuta, coach w rozmowie z Martą Jacukiewicz

Pani Ewo, czego możemy się spodziewać po osobie chwiejnej emocjonalnie?

Po osobie chwiejniej emocjonalnie możemy spodziewać się przede wszystkim często irracjonalnych zachowań. Zachowań, które mogą postawić nas w stan zdumienia, osłupienia, zdziwienia. Co najważniejsze, możemy mieć trudność odpowiedniej reakcji na takie zachowanie. Reakcje takich osób często są bardzo skrajne – od gniewu do płaczu, najczęściej nieadekwatne do bodźca, który wywołuje takie zachowanie. Zachowania tego typu związane są z neurotycznością. Zwykle reakcje są nieprzewidywalne, często nieoczekiwane zmiany nastroju całkowicie mogą spowodować nasze zagubienie.

Czasami zupełnie nieświadomie otaczamy się takimi osobami. Być może też i wtedy do końca nie zdajemy sobie sprawy, że osoby rozchwiane emocjonalnie mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze życie – zarówno fizyczne jak i psychiczne?

Zdecydowanie, obcowanie z takimi osobami jest niesamowicie trudne. Tym trudniejsze, że my sami często jesteśmy całkowicie bezbronni wobec takiego zachowania. Przede wszystkim osoba chwiejna emocjonalnie powinna się tym zająć. Z pewnością przynosi to wiele cierpienia i bólu psychicznego dla bliskich osób.

Wyróżniamy dwa typy osobowości chwiejnej emocjonalnie: impulsywny i borderline. Czym się one charakteryzują?

Obydwa typy osobowości charakteryzują skłonnością do zachowań impulsywnych, nie patrząc na konsekwencje jakie ono niesie. Osoby tego typu zwykle mają problemy z planowaniem swojej przyszłości. Osoby takie są nadpobudliwe i gwałtowne. Osobowość chwiejna emocjonalnie zwykle charakteryzuje się niestabilnością emocjonalną i brakiem kontroli działań impulsywnych. Łatwo takie osoby zdenerwować, rozdrażnić i łatwo uruchomić w nich zachowania agresywne.
Osobowosc borderline – inaczej osobowość z pogranicza – ma zaburzony obraz siebie, ma skłonność do widzenia wszystkiego w barwach czarno białych, lęk przed odrzuceniem, nietolerancję lęku – co skutkuje znacznym stresem, chwiejność emocjonalna, ciągły niepokoj, ryzykowne zachowania seksualne, proby samobójcze, nastroj depresyjny, zaniżone poczucie wartości, niespojne Ja i inne. Jak widać to zaburzenie ma wiele więcej składowych, które bardzo silnie wpływają na obcowanie z taką jednostką.

Czego pragnie osoba, która jest rozchwiana emocjonalnie?

Czego pragnie? Przede wszystkim równowagi emocjonalnej, która jest poza jej zasiegiem. Tak skrajne emocje bardzo wyczerpują jednostkę, a także najbliższe otoczenie.

Jak wobec tego budować relacje z taką osobą? Czy to ma w ogóle sens? Przecież prawie non stop będziemy narażeni na jakieś ekstremalne przerywniki życia…

Życie z taką osobą jest pełne skrajności – ciagle niepewne – to jak narkotyk, który uzależnia drugą osobę od tak skrajnych emocji. Pytanie, co daje zatem tej drugiej osobie życie z osobą chwiejną emocjonalnie albo z osobą z pogranicza…

W jej rozumieniu świat jest czarno – biały, dobry – zły?

Generalnie tak, nie ma w tym swiecie szarości a nie istnieje czarno – biały świat, a jeśli tak to z pewnością trudno w nim żyć…

Gdzie są główne przyczyny problemu?

Trudno jednoznacznie to stwierdzić, ponieważ jeśli chodzi o osobowość borderline – jest ciagle badana. Przyczyną mogą być doświadczenia z dzieciństwa, opuszczenie przez najbliższych, zespół stresu pourazowego, kryzys rozwojowy i inne.

W jaki sposób bronić się przed osobą chwiejną emocjonalnie?

Przede wszystkim nie można pozwolić by ktoś taki zdominował nasze życie. Uustalajmy sztywne granice, korzystajmy z pomocy innych, dbajmy o siebie…
Pamietajmy, że takie osoby sa nienasycone miłością…

Ewa Guzowska – certyfikowana psychoterapeutka, certyfikowany Multilevel Coach, Praktyk i Mistrz NLP, Członkini Polskiego Stowarzyszenia Neurolingwistycznej Terapii NLPt, posiadającego akredytację EA NLPt.

http://www.psychoterapia-coaching.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top