Zdrowie

Zasady bezpiecznego przyjmowania antybiotyków

Zimą ten typ leków bardzo często jest nam przepisywany. Głównie w przypadku infekcji układu oddechowego. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę, że antybiotyki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza, gdy są niewłaściwie przyjmowane. Oto zasady ich bezpiecznego przyjmowania.

1. Nie sięgamy po antybiotyki bez wiedzy lekarza

Wbrew powszechnym opiniom istnieją tego typu leki, które wydawane są bez recepty… Antybiotyk to dość silny lek i łatwo o wywołanie u siebie niepożądanych efektów. Poza tym każdy z nich działa na inny typ bakterii, więc w naszym przypadku może być zwyczajnie nieskuteczny.

2. Nigdy nie należy wcześniej przerywać kuracji

Nie powinniśmy tego robić, nawet jeśli czujemy się już dobrze. W przeciwnym wypadku możemy nie zaleczyć infekcji do końca – to po pierwsze. Po drugie – w ten sposób bakterie, które nas zaatakowały „uczą się” przystosowywania do nowych warunków, jakie stwarza antybiotyk i szybko uodparniają się na jego działanie.

3. Przyjmując antybiotyki nie należy ich łączyć z alkoholem i antykoncepcją

W pierwszym przypadku możemy wywołać ciężką reakcję. Antybiotyki osłabiają działanie leków antykoncepcyjnych.

4. Antybiotyki zawsze przyjmujemy w całości i niezmienionej formie

Oznacza to, że nie wolno ich dzielić na łatwiejsze do przełknięcia porcje. Nie powinno się też zmieniać ich postaci. Takie „ułatwienie” może mieć wpływ na działanie lecznicze środka.

5. Leki tego rodzaju należy brać razem z probiotykiem

To ważne, gdyż antybiotyki wyjaławiają błonę śluzową żołądka, a także często „zabijają” dodatkowo dobre szczepy bakterii.

6. Antybiotyki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza

To ważne, zwłaszcza pod kątem interakcji ze składnikami przyjmowanymi z pożywienia. Zazwyczaj tabletki powinno przyjmować się tuż po posiłku, zaś zawiesiny – w trakcie. Dzięki temu o 50% zwiększa się przyswajalność leku.

7. Nigdy nie należy sięgać po pozostawione antybiotyki

Jeśli nie zużyjemy leków do końca – czego powinniśmy unikać – należy je oddać do apteki lub wyrzucić do specjalnego pojemnika na zużyte lekarstwa. W ten sposób łatwiej unikniemy pokusy szybkiego wyleczenia infekcji, bez konieczności wizyty u lekarza. To niebezpieczne dla zdrowia, ale nawet i życia.

8. Antybiotyki należy przyjmować o tej samej porze

Nawet, jeśli wymagają wstania w środku nocy. Dlaczego? – ponieważ zbyt długa przerwa w ich przyjmowaniu, może osłabić działanie leków, a także doprowadzić do uodpornienia na nie szkodliwych bakterii.

***
Jak zatem widzimy zasady bezpiecznego przyjmowania antybiotyków bywają dość kłopotliwe. Jeśli jednak postaramy się do nich zastosować, możemy być pewni, że wyleczymy infekcję do samego końca i nie damy szans bakteriom, które nas zaatakowały.

źródło: Moda na zdrowie 12/2017
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top