Poradniki

Zagwarantuj sobie zdrowy sen! (cz. 2)

Szczęśliwcem jest ten, kto pamięta, co mu się śniło. Nasze przygody w snach mogłyby posłużyć za kanwę niejednego filmu czy powieści. Zdrowy sen jest niesamowicie ważny dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Każdy z nas powinien sprawdzić na sobie, co najlepiej wspomaga jego sen. Ważne są wszelkie rytuały, ciepłe herbatki czy sesja przytulania z najbliższymi. Wszystko, co jest zdrowe i pomaga nam się wyciszyć, pomoże nam się wyspać i przygotować do dnia następnego!

Warto też przygotować się na następny dzień. Chodzi o wyrobienie w sobie rutyny, która będzie wysyłać sygnał do naszego mózgu „czas iść spać”. Przygotuj wcześniej śniadanie do pracy, naszykuj ubranie, spakuj do torby najpotrzebniejsze rzeczy. Zredukujemy ryzyko niepotrzebnego pośpiechu rano.

Wycisz się przed snem. Rezygnacja z telefonów, oglądania telewizji czy podjadania mają służyć wyciszeniu myśli. Możesz do tego dołożyć pół godziny z ciekawą książką, ćwiczeniami jogi i medytacją. Większość naszych bezsennych nocy jest efektem stresu. Denerwujemy się kolejnym dniem w pracy, tym, co się przydarzyło dzień wcześniej czy ogólną sytuacją w naszym życiu, co automatycznie uniemożliwia nam zdrowy sen. Zaparz sobie rumianku lub innej ulubionej herbaty i poświęć chwilę tylko dla siebie, aby zrelaksować się przed przyłożeniem głowy do poduszki. Medytacja to najszybszy sposób na ukojenie nerwów i poprawę samopoczucia. Co więcej, udowodniono, że wpływa ona pozytywnie także na inne procesy w organizmie jak trawienie czy oddychanie. Nie potrzebujemy też do niej żadnego specjalistycznego sprzętu, a podstawowe instrukcje jak zacząć możemy znaleźć w Internecie chociażby na YouTube. Jeśli nie przekonuje Cię do końca taki sposób, spróbuj przez tydzień medytować przed snem chociaż 15-30 minut. Gwarantujemy, że zauważysz różnicę.

Weź zimny prysznic. Jak już wspomnieliśmy ciało samo reguluje temperaturę, ale w przypadku parnych i gorących letnich nocy jest to nieco utrudnione. Warto wtedy postawić na chłodny prysznic, który ukoi rozgrzane letnim słońcem ciało. Wyślemy tym samym sygnał do mózgu, że czas szykować się do snu! Przy okazji hartujemy ciało!

(Źródło: telegraph.uk, Zdjęcie: pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top