Edukacja

Wystawa ,,Ćwiczenia z kreatywności”

źródło: MustangJoe (Pixabay.com)

Jeśli macie w planach wyjazd do Warszawy, koniecznie wybierzcie się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Od 24 czerwca do 4 września można tam obejrzeć wystawę pt. ,,Ćwiczenia z kreatywności”.

Wystawa prezentuje metody pedagogiczne, znajdujące zastosowanie w sztuce, nad którymi pracowali artyści tacy jak Lygia Clark, Robert Filliou, Miklos Erdely, Dora Maurer, Oskar Hansen, Tamás Szentjóby. Celem wystawy jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czym jest proces uczenia się i sama kreatywność.

Prezentowane na wystawie metody uczenia można wypróbować, uczestnicząc w bezpłatnych warsztatach. ,,Ćwiczenia z kreatywności” pokazują, że wiele otwartych form uczenia się np. utopijne modele architektoniczne, gry oparte na komunikacji niewerbalnej lub działania kolektywne mogą stać się źródłem inspiracji dla naszej wyobraźni oraz działań o charakterze innowacyjnym.

Warto wiedzieć, iż tytuł tej wystawy odnosi się do nazwy kursu artystycznego, który w latach 1975-1977 był prowadzony przez Miklósa Erdély’ego i Dórę Maurer. Wystawa pokazuje, na czym polega edukacyjny potencjał sztuki i włącza się we współczesne debaty na temat zwrotu edukacyjnego w sztukach wizualnych oraz urynkowienia działań kreatywnych.

Wystawa definiuje kreatywność jako szczególny rodzaj działania, które jest wcielane w życie, ,,gdy sieć relacji i ról otaczających jednostkę zostaje zerwana”. W tym kontekście kreatywność jawi się jako międzyludzka forma działania, umożliwiająca krytyczne i wspólnotowe uczenie się.

Okazuje się, że kreatywność nie oznacza biernego przyswajania informacji, ale interaktywne kształtowanie osobowości i relacji interpersonalnych oraz upodmiotowienie człowieka w taki sposób, by mógł on się krytycznym o odpowiedzialnym aktorem społecznym.

Wystawa ,,Ćwiczenia z kreatywności” gromadzi szereg przykładów działań edukacyjnych artystów i architektów, którzy szukali nowych metod uczenia się stymulujących społeczne zaangażowanie oraz formowanie się podmiotów politycznych. Wystawie towarzyszą regularne warsztaty (otwarte, rodzinne, dla dzieci).

Wystawa zawiera prace i odniesienia do twórczości takich artystów, architektów i teoretyków, jak: Grupa 143, Josef Albers, Imre Bak, Joseph Beuys, George Brecht, Guy Debord, Miklós Erdély, Escuela de Valparaíso, ex-artists collective (Tamás Kaszás – Anikó Loránt), Robert Filliou i Joachim Pfeufer, Paolo Freire, Yona Friedman, R. Buckminster Fuller, Lujza Gecser, Oskar Hansen, Hannah Higgins, Ivan Illich, grupa INDIGO, Asger Jorn, Paul Klee, Attila Kotányi, KwieKulik, Dóra Maurer, Constant Nieuwenhuys, Plágium2000, Alma Siedhoff-Buscher, kolektyw SIGMA, International Parallel Union of Telecommunication (Trustee in bankruptcy: Tamás St.Turba), Raoul Vaneigem, Judit Vas/Ferenc Mérei.

Źródło: artmuseum.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top