Historia

„Uwięzieni w raju” Xavier Güell – trudna historia w pięknej oprawie

Hans Krása to słynny dyrygent oraz kompozytor węgierski pochodzenia żydowskiego. Wraz z grupą równie utalentowanych przedstawicieli środowiska muzycznego trafia do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt. Tam otrzymuje propozycję wzięcia udziału w – dość kontrowersyjnym – projekcie Nazistów, który ma na celu przekształcenie obozu w swoistą wizytówkę tego typu placówek, gdzie wydarzenia kulturalne (w tym muzyka na żywo: opery, koncerty) są na pierwszym miejscu. Niemcy chcą w ten sposób pokazać i udowodnić światu, że nieprawdą są wszelkie pogłoski dotyczące brutalnych egzekucji na więźniach żydowskich oraz nieludzkich warunków, w jakich są przetrzymywani. Krása i „jego muzycy” upatrują w projekcie – o roboczej nazwie Freizeitgestaltung – swojej szansy na przeżycie, a także poprawy bytu dzieciom, które trafiły do obozu same lub ze swoimi rodzicami. Naziści wyrażają bowiem zgodę na to, by także one wzięły udział w tym wielkim przedsięwzięciu. Trwają przygotowania. Próby, budowa inscenizacji, rozpisywanie ról. Wszystko to, pozwala żydowskim więźniom – w szczególności muzykom – uciec choć na chwilę od piekła, w jakim przyszło im żyć. W międzyczasie do obozu przybywa Adolf Eichmann, aby ocenić na jakim etapie jest realizacja projektu. Na jego rozkaz rozpoczyna się próba generalna napisanej opery, która przynosi ze sobą dramatyczne konsekwencje: jeden z muzyków zostaje zastrzelony, a biorące udział w przedstawieniu dzieci deportowane do Auschwitz, zaś wściekły Esesman zaprzysięga zemstę Krasie i pozostałym z jego „trupy”, gdyż jego zdaniem zakpili sobie z Hitlera i go ośmieszyli. To wydarzenie zmienia wszystko. Więźniowie zaczynają powoli rozumieć, że udział w projekcie nie stanowi dla nich żadnej gwarancji na przeżycie. Mimo to, nadal trwają w złudnej nadziei i wykonują powierzone im zadanie. Co z tego wyniknie? Czy rzeczywiście projekt Frei…. to drzwi ku wolności? Jak potoczą się losy więźniów? Tego dowiecie się sięgając po tą niezwykle wzruszającą pozycję.

Książka „Uwięzieni w raju” to dość nietypowy obraz rzeczywistości obozowej. Z jednej strony mamy bowiem przed sobą garstkę niezwykle zdeterminowanych więźniów żydowskich. Więźniów na wskroś wyjątkowych, bo bardzo wrażliwych. To muzycy, których rzeczywistość, w której się znaleźli przeraziła na tyle, iż postanowili poszukać sobie schronienia w tym, co na wolności było dla nich codziennością. Tym czymś była muzyka. Z drugiej zaś widzimy Nazistów, którzy zostają przedstawieni, nie jako wyzute z uczuć maszyny do zabijania, a raczej mocno zakompleksione jednostki. Celem jednych było unicestwienie każdego, kto budził w nich odrazę, ale i …strach – tak został przedstawiony m.in. Joseph Mengele. Inni zabijali, bo nie mogli znieść myśli, że mają przed sobą utalentowanych Żydów, którzy uosabiali ich wszystkie niespełnione pragnienia i inspiracje. Tak dzieje się w przypadku Sigfrida Seidla – komendanta obozu. Jego marzenia o sławie muzyka przerwała brutalna ocena przesłuchującego go profesora i kompozytora austriackiego żydowskiego pochodzenia Arnolda Schönberga. Siedl zamiast udowodnić, że ten się myli, porzucił naukę, ale nigdy nie pogodził się z poniesioną porażką. Ujście swojej frustracji znalazł trafiając do szeregów gestapo podległych Adolfowi Eichmannowi, który widząc jego zaangażowanie w powierzane zadania, mianował go komendantem obozu dla więźniów żydowskich w Theresienstadt. To stanowisko sprawiło, że mógł tam bezkarnie wyładowywać swoją całą złość i żal na niewinnych więźniach.

Na tym jednak nie koniec wyjątkowości tej pozycji. Znajdziemy w niej bowiem również wątek miłosny… Staniemy się świadkami uzewnętrznienia skrywanego latami uczucia. Jak się okaże w trakcie lektury – prawdziwego, pełnego namiętności i silniejszego niż rozsądek, gdyż połączy ludzi ze skrajnie różnych światów…

Gorąco polecam tą książkę miłośnikom literatury obozowej i opartej na faktach. Ta historia zostanie z Wami na długo, jeśli nie na zawsze…

Tytuł: Uwięzieni w raju
Gatunek: biografia; literatura faktu; literatura obozowa
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Czarna Owca

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top